Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ଖସୁନି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଆଉ ୬ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ସରିଲା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପ୍ରଜ୍ଞାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ରିଙ୍ଗ୍ ସେରିମନି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ଗାଡି ପାର୍ଟସ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ନେଇଗଲେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଅଜଗରକୁ ଗିଳିଲା ଅହିରାଜ, ସାତକୋଶିଆରେ ବିରଳ ଘଟଣା !
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୦ରୁ ହଜିଯିବ ଶୀତ, ୨୩ରୁ ବର୍ଷା !
  • ||

ଆଜି ମୂଳାଷ୍ଟମୀ: ବିଭିନ୍ନ ଦେବୀପୀଠରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଷୋଳପୂଜା ଏବଂ ଚଣ୍ଡୀପାଠ

2/10/2018 at 6:04 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨|୧୦: ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଅବତରଣ କରିବେ ଜଗଜ୍ଜନନୀ ମାଆ ଦୁର୍ଗା । ତେବେ ତା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଷୋଳ ପୂଜା । ଆଜି ଠାରୁ ମହାଷ୍ଟମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ରୂପରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ମାଆ ।

ଆଜି ମୂଳାଷ୍ଟମୀ । ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଷୋଳ ପୂଜା । ଜଗତସିଂହପୁର ଝଙ୍କଡ଼ସ୍ଥିତ ଶାରଳା ପୀଠରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନୀତିକାନ୍ତିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଷୋଳ ପୂଜା । ୧୬ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ପୂଜା ମହାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଶେଷ ହେବ । ଆଜି ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସମାର୍ଜନୀ କଳସ ବସିବ । ଷୋଡ଼ଶ ଉପଚାର ପୂଜା ସହ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା ଓ ଚଣ୍ଡି ପୂଜା ଆୟୋଜନ ହେବ । ପ୍ରତିଦିନ ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ମାଆଙ୍କର ହେବ ସୁନାବେଶ । ଅଷ୍ଟମୀ, ନବମୀ ଓ ଦଶହରା ଦିନ ମହିଷା ମର୍ଦ୍ଦିନୀ ବେଶରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ହେବେ ଜଗତସିଂହପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମାଆ ଶାରଳା ।

ଅଷ୍ଟଦେବୀଙ୍କ ପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ବାଙ୍କିର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମାଆ ଚର୍ଚ୍ଚିକାଙ୍କ ପୀଠ ଅନ୍ୟମ । ଏଠି ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଧୁମଧାମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଷୋଳ ପୂଜା । ଆଜି ଠାରୁ ମହାଷ୍ଟମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବେଶରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ମାଆ ଚର୍ଚ୍ଚିକା । ସେହିଭଳି ଷୋଳ ପୂଜା ପାଇଁ କାକଟପୁରର ମାଆ ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ପୀଠ ମଧ୍ୟ ଚଳଚଞ୍ଚଳ । ମାଆଙ୍କୁ ସହସ୍ର କୁମ୍ଭାଭିଷେକରେ ସ୍ନାନ କରାଇ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ କଳସ ଓ ଚଣ୍ଡିପାଠ ସହ ବଲ୍ଲଭ, ସୂର୍ଯ୍ୟ, କଳସ, ସିଂହ ପୂଜା ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯିବ ।

ଯାଜପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମାଆ ବିରଜାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଷୋଳ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସକାଳେ ନିତ୍ୟସ୍ନାନ, ନିତ୍ୟବେଶ ପହଡ଼ ଆଦି ରୀତିନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଳଯାତ୍ରା ବ୍ରହ୍%

   Related Posts