Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଜେ.ବି. ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାରକୁ ଟଳମଳ କରିଥିଲା ସେହି ଘଟଣା, ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ମୁଖ୍ୟ ଖଳନାୟକର ଜୀବନ

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୫| ୦୨- ୧୯୯୯ ମସିହାର ସେହି ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଘଟଣା । ଏକ ଭୟଙ୍କର ଏବଂ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା । କେବଳ ରାଜ୍ୟ ନୁହେଁ, ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ବି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ହଇଚଇ । ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସରକାର ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନାର ଶୀକାର ହୋଇଥିଲେ । ବିରୋଧି ଜେବି ସରକାରକୁ ଘେରିଥିଲେ । ଟଳମଳ ହୋଇଥିଲା ସରକାର । ଏବେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ସେହି  ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା ପୁଣି ଖବରକୁ ଆସିଛି । ସେହି ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଖଳ ନାୟକ , ଦୋଷୀ ପଦିଆ ଓରଫ ପ୍ରଦୀପ ସାହୁ ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଆଜୀବନ କାରଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ପଦିଆ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ କଲବଲ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସପିଟାଲରେ ଆଖି ବୁଜିଛି ।ଏକ ଭୟଙ୍କର  କୁକର୍ମର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡର ଶେଷ ଦିନ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ସରିଛି ।

   ୨୦ବର୍ଷ ତଳେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ଏକ ଗଣ  ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା । ସେହି କଳଙ୍କିତ ଘଟଣାର ଆସାମୀ ପ୍ରଦୀପ ସାହୁର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ପଦିଆ ୨୦ ବର୍ଷ ହେବ ଝାରପଡା ଜେଲ୍‌ରେ ଆଜୀବନ ସଜ୍ଜା କାଟୁଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୧୫ ମାସ ହେବ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଚିକିସ୍ତିତ ହେଉଥିଲା ସେ । ସୋମବାର ଅପରାହ୍ଣ ୪ଟାରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ପଦିଆରମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନା ପୁଲିସ୍‌ ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି ।

ଏକ କଳଙ୍କିତ ଘଟଣା । ୧୯୯୯ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୯ ତାରିଖରେ ଅଞ୍ଜଳୀ ( ଛଦ୍ମନାମ) ଭୁବନେଶ୍ବର ବାରଙ୍ଗ ଦେଇ ତାଙ୍କର ଜଣେ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁକ ସହ ଏକ କାର୍‌ରେ କଟକ ଯାଉଥିଲେ । ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୦ଟା ହେବ ବାରଙ୍ଗ ଠାରେ ଏକ ଢାବାରେ  ପଦିଆ, ଧୀରେନ ମହାନ୍ତି ଓ ବିବନ ବିଶ୍ବାଳ ଖଟି କରୁଥିଲେ । ସେହି ଢାବାରେ  ଅଟକି ଅଞ୍ଜଳୀ ଏବଂ  ତାଙ୍କ  ବନ୍ଧୁ ଖିଆପିଆ କରି କଟକ ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଥିଲେ । ପଦିଆ, ଧୀରେନ ଓ ବିବନ ଏକ ସ୍କୁଟରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପିଛା କରିଥିଲେ । ଢାବା ଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ କାର୍‌କୁ ଅଟକାଇଥିଲେ । କାର୍‌  ଚାଳକ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ  ମାଡ଼ମାରି କାର୍‌କୁ ବାରଙ୍ଗ ଗୋଡିସାହି ନିକଟ ନିଛାଟିଆ ରାସ୍ତାକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ୩ ଜଣ ମିଶି ଅତି ଅମାନୁଷିକ ଭାବେ  ଅଞ୍ଜଳୀଙ୍କୁ  ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ । ଏତିକିରେ ସେମାନଙ୍କ ମନ ଶାନ୍ତି ହୋଇ ନଥିଲା । ପୁଣି କାର୍‌ ଭିତରେ ବି ବଳାତ୍କାର କରି ଛାଡି଼ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ।  

୧୯୯୯ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ତାରିଖରେ ଅଞ୍ଜଳୀ କଟକ ମହିଳା ଥାନାରେ ଏନେଇ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚଳହ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା । ସ୍ଥିତି ଏମିତି ହେଲା ଯେ, ଜେ.ପି ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ଦୋହଲି ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ମହିଳା ଥାନା ପୁଲିସ୍‌ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତୁମ୍ଭି ତୋଫାନ ହେବାରୁ ମାମଲା କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ହାତକୁ ଗଲା । କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ପଦିଆ ଓ ଧୀରେନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ହେଲେ ବିବନର ପତ୍ତା ପାଇ ନଥିଲା ।  ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସିବିଆଇ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଭାର ନେଇଥିଲା । ସିବିଆଇ ମଧ୍ୟ ବିବନକୁ ଗିରଫ କରି ପାରିନଥିଲା । ସିବିଆଇ ସମସ୍ତ ସାକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଯୋଗାଡ କରି କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଥିଲା । ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଦୌରା ଜଜ୍‌ କୋର୍ଟ ପଦିଆ ଓ ଧୀରେନଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ସଜା ଶୁଣାଇଥିଲେ । ସେସନ୍‌ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତଳ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ କାଏମ ରଖିଥିଲେ ଉଚ୍ଚ ଅଦାଲତ। ୧୯୯୯ ମସିହାରୁ ଜେଲ୍‌ରେ ସଜା କାଟୁଥିଲେ ପଦିଆ ।

 ପଦିଆର ମୃତ୍ୟୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦାୟକ । ଫୋନୀ ବାତ୍ୟା ବେଳେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଗଛକୁ ସେ ଜେଲ ପାଚେରି ଉପରେ ଚଢି କାଟୁଥିଲା ବେଳେ ଅସାବଧାନତା ଯୋଗୁଁ ତଳକୁ ଖସି ପଡି଼ଥିଲା । ଫଳରେ ତା ଶରୀରର ଅଣ୍ଟା ତଳକୁ କ୍ଷତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦେଖାଇଥିଲେ । ତା’ପରେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲ୍‌କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳକୁ ତାଙ୍କ କ୍ଷତ ସ୍ଥାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଚି ଯାଇଥିଲା । ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଏମସ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌କୁ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଜେଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏମସ୍‌କୁ ନେଇ ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥିଲେ । ହେଲେ ତଥାପି କ୍ଷତ ଭଲ ହୋଇ ନଥିଲା । ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ତାରିଖରେ ପଦିଆଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ନେଇ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ହେଲେ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳି ନଥିଲା । ଗତ ୧୯ ତାରିଖରେ ପଦିଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥରେ ତାଙ୍କର ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

   Related Posts