Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ମହାଧନୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଆୟ ଘଣ୍ଟାକୁ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା, ୯ ବର୍ଷ ହେଲା ଦେଶର ଧନୀ ନମ୍ବର ଓ୍ୱାନ୍

29/09/2020 at 6:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୯|୦୯ : ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଲକଡାଉନ୍ ପରଠୁ ଏବେସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନେଟ୍ ଓ୍ୱର୍ଥ ବା ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୬,୫୮,୪୦୦ କୋଟିରେ ପହଁଚିଛି । ଆଇଆଇଏଫଏଲ ଓ୍ୱେଲଥ୍ ହାରୁନ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଚ୍ ତାଲିକା-୨୦୨୦ରେ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଗତ ୧୨ ମାସରେ ମୁକେଶଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨,୭୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ୬.୫୮ ଲକ୍ଷ କୋଟିରେ ପହଁଚି ଯାଇଛି । ସେ କେବଳ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ନୁହେଁ ବରଂ ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ।

୨୦୨୦ର ଏହି ତାଲିକାରେ ଭାରତର ସେହି ଧନୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଗଷ୍ଟ ୩୧, ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ୧ ହଜାର କୋଟି ବା ଅଧିକ ଥିଲା । ଏହି ତାଲିକାରେ ଲଣ୍ଡନରେ ରହୁଥିବା ହିନ୍ଦୁଜା ବନ୍ଧୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ୧,୪୩,୭୦୦ କୋଟି ଅଟେ । ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ଏଚସିଏଲର ଶିବ ନାଡର । ତାଙ୍କ ମୋଟ୍ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ୧,୪୧, ୭୦୦ କୋଟି । ସେହିପରି ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ୧,୪୦,୨୦୦ କୋଟି ସହ ଗୌତମ ଅଦାନୀ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ରହିଛି ।

ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଫୋଲାଇନ୍ ଫାଇନାନ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଓ୍ୱେଲଅ ହାରୁନ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଚ୍ ଲିଷ୍ଟ-୨୦୨୦ ଅନୁାସାରେ, ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ୧୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୮୨୮ରେ ପହଁଚିଛି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୯ରେ ୯୫୩ ଓ ୨୦୧୮ରେ ୮୩୧ ଥିଲା ।

ହାରୁନ ଇଣ୍ଡିଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ରିସର୍ଚ୍ଚର ଅନସ ରେହମାନ ଜୁନେଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ତାଲିକାରେ କେବଳ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି ମୁକେଶଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେଲରୁ ନେଇ ଟେଲିକମ୍ ଯାଏଁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ସେହିପରି ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କାରଣ କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଔଷଧରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ସାମୁହିକ ଭାବେ ଦେଖିଲେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ସମ୍ପତ୍ତି ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି । ପ୍ରାୟ ୬୭୪ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ତାଲିକାରେ ୧୬୨ ନୂଆ ବ୍ୟକ୍ତି ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।   

   Related Posts