Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମା’ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ଘଟଣା : କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୩ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗାଁରୁ ବାସନ୍ଦ, ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଲେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ : ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଶବ ସତ୍କାର କରୁଥିବା ସମାଜସେବୀ ଶରିଫ ଚାଚାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ସରକାରୀ ସହାୟତା

9/11/2021 at 5:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୧ : ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଶବମାନଙ୍କ ମସିହା ନାମରେ ପରିଚିତ ମୁହମ୍ମଦ ଶରିଫଙ୍କୁ ସୋମବାର ଦିନ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି। ୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଶବ ସତ୍କାର କରିଥିବା ସମାଜସେବୀ ମୁହମ୍ମଦ ଶରିଫ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ନିଜ ପୁଅର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିପାରି ନଥିଲେ। ତାପରେ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ହିନ୍ଦୁ କିମ୍ବା ମୁସଲମାନଙ୍କ ଶବ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ରହିବନି। ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ। ତାପରେ ସେ ୩ ହଜାର ହିନ୍ଦୁ ଓ ୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର କରିସାରିଛନ୍ତି।

ମୁହମ୍ମଦ ଶରିଫ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରୁହନ୍ତି। ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସୁଲତାନପୁରରେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କେହି ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିନଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଶବର ସତ୍କାର ସେ ନିଜେ କରିବେ। ତାପରେ ସେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏବେ ଯାଏଁ ୫ ହଜାର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଶବ ସତ୍କାର କରିସାରିଛନ୍ତି।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ପାଇ ମୁହମ୍ମଦ ଶରିଫ ବହୁତ ଖୁସି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି କାମ ପାଇଁ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଭୁରି ଭୁରି ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ମନୋବଳ ଆହୁରି ବଢିଛି। ସେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଶରିଫ ଚାଚା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସରକାରୀ ସହାୟତା ମିଳେନାହିଁ। ସେ ଜନତାଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରି ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଥଟ୍ଟା କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସେ କେବେ ସାକ୍ଷାତ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ବପ୍ନରେ ବି ଭାବିନଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ସେ ବହୁତ ଖୁସି। ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି କାମ ପାଇଁ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଓ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଘର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts