Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଇଂଲଣ୍ଡର ସିଖ୍ କ୍ରିକେଟର ମଣ୍ଚି ପାନେସର ଖୋଲିଲେ ପୁରୁଣା ଗୁମର, ‘ଧୋନୀ ହିନ୍ଦୀରେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କୁ କହୁଥିବା କଥା ମୁଁ ଶୁଣିଥିଲି, କିନ୍ତୁ ନ ବୁଝିଲା ଭଳି ଅଭିନୟ କରୁଥିଲି’

27/08/2020 at 4:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୭୦୮: ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଦଳ ତରଫରୁ ଓ୍ୱିକେଟ୍ କିପିଂ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ନଜର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟନ୍, ଫିଲ୍ଡର ଓ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ରହିଥାଏ । ସେ ଓ୍ୱିକେଟ ପଛରେ ରହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବୋଲର୍ କିପରି ବୋଲିଂ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍ କିପରି ଭାବେ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ବୋଲରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏପରିକି ବୋଲରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିପରି ବୋଲିଂ କରିବା ଦରକାର କହିଥାନ୍ତି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନୀ ପ୍ରାୟତଃ ହିନ୍ଦିରେ କଥା ହୋଇଥାନ୍ତି । କାରଣ ବିପକ୍ଷ ଦଳର ଖେଳାଳି ହିନ୍ଦୀ ବୁଝିପାରି ନଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଖେଳାଳି ମଣ୍ଟି ପାନେସର୍ ହିନ୍ଦୀରେ ବୋଲରଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଥିବା ଯୋଜନାକୁ ବୁଝିପାରିଥିଲେ । ଏପରିକି ଅଜଣା ଭାବେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ପାନେସର ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚାରି ମ୍ୟାଚର ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଖେଳିଥିଲେ । ଧୋନୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ସିରିଜରେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମ୍  ଧୋନୀଙ୍କ ରଣନୀତି ବୁଝିପାରୁ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାନେସର ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ବୁଝୁଥିଲେ ଯାହା ଧୋନୀ ହିନ୍ଦୀରେ କହୁଥିଲେ ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ଆଲୋଚନାରେ ପାନେସର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଧୋନୀ ଅଧିକ କିଛି କହି ନଥାନ୍ତି । ସେ ଭଲ ଭାବେ ଅନୁମାନ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି । ଆପଣ ତାଙ୍କୁ କିଛି କହିଲେ ସେ ଜବାବ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏକଦା ଧୋନୀ ବୋଲରଙ୍କୁ ଓ୍ୱିକେଟ ପଛରେ ରହି ଟିପସ୍ ଦେଉଥିଲେ । ସେ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ବଲ୍ ଟିକିଏ ଓ୍ୱାଇଡ୍ କରି ପକାଇବାକୁ ଓ ସିଧା ଷ୍ଟମ୍ପ ଆଗରେ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ କ୍ରସ୍ ଲିଙ୍କରେ ଛକା ମାରିବେ ବୋଲି ଧୋନୀ କହିଥିଲେ । ଏହା ପାନେସର ବୁଝିପାରି ଥିଲେ ।

ପାନେସର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଧୋନୀ ଯାହା କହୁଥିଲେ ସେ ବୁଝିପାରୁ ଥିଲେ । କାରଣ ସେ ହିନ୍ଦୀ ଓ ପଞ୍ଜାବୀ ବୁଝିପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଧୋନୀ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ସେ କିଛି ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପାନେସରଙ୍କ ପିତା ୧୯୭୯ରେ ପଞ୍ଜାବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ।

   Related Posts