Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦେଲା ଶାଶୂ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ…
  • ||
  • ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ନିଖୋଜ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋଡିଲେ ସେନା ସହାୟତା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ ଲକିଂ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନଭେମ୍ୱରରେ ବସିବ ବୈଠକ : ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କଲା ଭାରତ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୩ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପରେ ଗଦାଗଦା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ରବିବାର ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ରିମାଣ୍ଡ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି
  • ||

ରାଞ୍ଚିର ଛୋଟ ସହରରୁ ଆସି ବନିଥିଲେ ରେକର୍ଡର ବାଦଶାହା : ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦୃଦୟରେ ଆଜି ବି ଛାପ ହୋଇ ରହିଛି ହେଲିକପ୍ଟର ସର୍ଟ

7/07/2021 at 11:48 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭/୭ : ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଓରଫ ମାହି । ଛୋଟିଆ ସହର ରାଞ୍ଚିରେ ଜନ୍ମ । ଆଜି ୪୦ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛନ୍ତି ମାହି । ଛୋଟ ସହରରୁ ଆସି ଧୋନୀ  ସୃଷ୍ଟିକରିଛନ୍ତି ବିରଳ ରେକର୍ଡ । କେବଳ ତାଙ୍କ ନା କ୍ରିକେଟ୍ର ସମସ୍ତ ବଡ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିନାହି, ବରଂ ସେ ଗତ ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ରାଜ୍ କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକ ସମସ୍ତ ସୁଖ ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସମୟରେ ମିଳିପାରିନଥିଲା । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ସହିତ ରିଡାର୍ଟ ହେବାର ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପ୍ରତି ଧୋନିଙ୍କ ଯାଦୁ କମିନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ । ଧୋନି ୨୦୦୭ ରେ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଶକ୍ତିରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ହାସଲ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ ସତେ ଯେପରି ଭାରତର ପ୍ରଗତିର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ୨୦୦୮ ରେ, ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ନମ୍ବର ହେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ।  କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଧୋନିଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ସୁଖ ପାଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଧୋନି ନିଜ ଖୁସିରେ ପ୍ରଶଂସକମାନଙ୍କୁ ସେହି ଖୁସି ଦେଇଥିଲେ ।

୨ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୧ ରେ, ୱାଙ୍ଖେଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଧୋନିଙ୍କ ଛକାର ବର୍ଷା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ କାନରେ ଆଜି ବି ଗୁଞ୍ଜିରିତ ହୁଏ ।  ୨୮ ବର୍ଷର ଦୀର୍ଘ ଅପେକ୍ଷା ପରେ ଶେଷରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପୁଣି ବିଶ୍ୱକପ୍ ରେ ସ୍ୱାଦ ଚାଖିଥିଲା । ୧୦ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେହି ସଟ ସହିତ ଜଡିତ ସ୍ମୃତି ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନରେ ଏବେ ବି ସତେଜ । ଧୋନି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

୨୦୧୯ ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତକୁ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ହାତରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ସେହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆଉଟ୍ ହେବା ପରେ ଧୋନି ପାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେ ଆଉ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଜର୍ସି ପିନ୍ଧି ନଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଧୋନିଙ୍କ ଦଳକୁ ଫେରିବା ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଚାଲିଥିଲା ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଧୋନି ପୁଣି ଥରେ ୨୦୨୦ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିବେ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱକପ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଧୋନି ନିଜ ନିଜ ଶୈଳୀରେ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ବିଦାୟ ଅବସରରେ ଧୋନି ତାଙ୍କ ଖେଳାଳି ଥିବା ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଲେ ।

   Related Posts