Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଦେଶରେ ମିଳିବ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଡାଇଗ୍ନୋସ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧା: ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କାରେ ହେବ MRI ସ୍କାନ

5/10/2020 at 3:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୧୦ : ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଡାଇଗ୍ନୋସ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କାରେ ଲୋକେ MRI ସ୍କାନ କରିପାରିବେ। ଦିଲ୍ଲୀ ଶିଖ ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ପ୍ରବନ୍ଧନ ସମିତି DSGMC ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି। DSGMC ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ବାଂଲା ସାହିବରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଡାଇଗ୍ନୋସ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧା ଆଗାମୀ ଡିସେମ୍ବର ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। MRI  ମେସିନ୍ ଛଡା ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଗୁରୁ ହରକୃଷ୍ଣା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଡାଇଲେସିସ୍ ସେଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରୁ ଡାଇଲେସିସ୍ ସେଣ୍ଟର ରୋଗୀଙ୍କ ସେବାରେ ସମର୍ପିତ କରିବ। ସିରସା DSGMC ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାଇଲେସିସ୍ ପାଇଁ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡାଇଗ୍ନୋସ୍ଟିକ୍ ମେସିନ୍ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସିରସା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିରେ ୪ଟି ମେସିନ ସାମିଲ ଅଛି। ଗୋଟିଏ ମେସିନ୍ ଡାଇଲେସିସ୍ ପାଇଁ, ଗୋଟିଏ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ, ଏକ୍ସରେ ଓ MRI ପାଇଁ ଅଛି। ଆବଶ୍ୟକୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦ ଟଙ୍କାରେ MRI ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ MRI ସ୍କାନ୍ ପାଇଁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହେବ। ସିରସା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଟିମ୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ କାହାକୁ ରିହାତି ମିଳିବ। ଘରୋଇ ଲ୍ୟାବରେ MRI ସ୍କାନ୍ ଅତିକମରେ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ହୋଇଥାଏ। ନିମ୍ନ ଆୟ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୫୦ ଟଙ୍କାରେ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ଏକ୍ସରେ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ମେସିନ୍ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଉଛି। ଡିସେମ୍ବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଡାଇଗ୍ନୋସ୍ଟିକ୍ ସେଣ୍ଟରରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

   Related Posts