Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଦେଲେ ରିଜାଇନ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୮୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬୯୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଉପରୁ ମୁଣ୍ଡରେ କମୁଛି ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହ, ବନ୍ଦ ହେଲା ହୀରାକୁଦର ୪ ଗେଟ୍
  • ||
  • ବିଲକୁ ଯାଇଥିଲେ ଚାଷୀ, ଦଳି ମାରିଦେଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ଗୋଟିଏ ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କା ଦେଲା, ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ୍ ଚାପିଦେଲା : ରାସ୍ତା ପାର୍ ବେଳେ ଜୀବନ ହାରିଲେ ସୁବାଷ
  • ||
  • ରାତିରେ ହଠାତ ଘରେ ପଶିଗଲା ଦନ୍ତା, ନାବାଳକକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରିଦେଲା…
  • ||
  • ଦେବୀଗଡା ଘାଟ ନିକଟରୁ ବିଶାଳ ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର, ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଆଇନର ଅସଦାଚରଣ: ହାଇକୋର୍ଟ

5/08/2021 at 2:20 PM

ପ୍ରୟାଗରାଜ ୦୫/୦୮ : ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଆଇନର ଅସଦାଚରଣ । ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏକ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ବସ୍ତୁ ବୋଲି ଭାବୁଥିବା ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସମାଜର ମାନସିକତା ସହ ଦୃଢ଼ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମହିଳାମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରିବେ । ଲିଙ୍ଗଗତ ଅସମାନତାକୁ ଦୂର କରି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଜଷ୍ଟିସ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଶ୍ରୀବାସ୍ତବଙ୍କ ଏକକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିକାଲି ଏହା ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଯେ ଅପରାଧୀ ପ୍ରତାରଣା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିବାହର ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ଏକ ବଡ଼ ପଦୋନ୍ନତି। ମହିଳାମାନେ ସହଜରେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ଶିକାର ହୋଇଯାନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ ଶୋଷଣର କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଯୌନ ଶୋଷଣ ମାମଲାକୁ ନେଇ କୋର୍ଟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପରାଧୀ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆଇନର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଖସିଯିବ। ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଇନଗତ ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ବିଧାୟିକାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ଅପରାଧୀମାନେ ବିବାହର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି।

କାନପୁରର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଯାଦବଙ୍କ ଅପରାଧିକ ଆବେଦନକୁ କୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ପୀଡିତା ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପରସ୍ପରକୁ ଆଗରୁ ଜାଣିଥିଲେ। ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବାହର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବିବାହର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଥିଲା। ପୀଡିତା ଟ୍ରେନରେ କାନପୁର ଯିବାବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହି ସେ ତାଙ୍କୁ ହୋଟେଲକୁ ଡାକିଥିଲା। ପୀଡିତା ହୋଟେଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। ଏହା ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା। ସମ୍ପର୍କ ରହିବା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଜାତିଆଣ ଅପମାନଜନକ କଥା ମଧ୍ୟ କହିଛି।

   Related Posts