Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ମାଲିକଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଅଡିଓ କଲ ଭାଇରାଲ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନ : ଏବେସୁଦ୍ଧା ଆଗରେ ବିଜେପି, ପଛରେ ଟିଆରଏସ ଓ ଏଆଇଏମଆଇଏମ
  • ||

ଅପ୍ରେଲ୍ ୩୦ରେ ଗଙ୍ଗା ସପ୍ତମୀ ଏବଂ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ ପ୍ରାକଟ୍ୟୋତ୍ସବ : ଏହି ଦିନ ସ୍ନାନ ଏବଂ ପୂଜାର ରହିଛି ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ବ

29/04/2020 at 11:21 AM

ଅପ୍ରେଲ୍ ୩୦ତାରିଖ ଗୁରୁବାର ଅର୍ଥାତ୍ ଆସନ୍ତା କାଲି ବୈଶାଖ ମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷର ସପ୍ତମୀ ତିଥି। ଏହାକୁ ଗଙ୍ଗା ସପ୍ତମୀ ଏବଂ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ ପ୍ରାକଟ୍ୟୋତ୍ସବ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ପର୍ବ ଗଙ୍ଗା ତୀର୍ଥ ସ୍ନାନ ଏବଂ ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ପୂଜାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଘରେ ପାଣିରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ପକାଇ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଘରେ ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ବିଶେଷ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍।

ବୈଶାଖ ମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷର ସପ୍ତମୀକୁ ଗଙ୍ଗା ସପ୍ତମୀ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏପରି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ଉତ୍ପତ୍ତି ଏହି ଦିନ ହୋଇଥିଲା। ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସାରେ ଯେବେ କପିଳ ମୁନିଙ୍କ ଅଭିଶାପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶୀ ରାଜା ସଗରଙ୍କ ୬୦,୦୦୦ ପୁତ୍ର ଭସ୍ମ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ରାଜା ସଗରଙ୍କ ବଂଶଜ ଭାଗୀରଥ ଘୋର ତପସ୍ୟା କରି ମାତା ଗଙ୍ଗାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ନେଇ ଆସିଥିଲେ। ଗଙ୍ଗାଙ୍କ ସ୍ପର୍ଶରେ ହିଁ ସଗରଙ୍କ ୬୦,୦୦୦ ପୁତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିଥିଲା। ଗଙ୍ଗାଙ୍କୁ ମୋକ୍ଷଦାୟିନୀ କୁହାଯାଇଥାଏ।

ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସାରେ ବୈଶାଖ ମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷର ସପ୍ତମୀ ତିଥିରେ ଯମରାଜାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ। ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ ଯମଲୋକରେ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଲେଖକ ଭାବେ ଜଣା ଯାଉଥିଲେ। ଥରେ ଯେତେବେଳେ ବ୍ରହ୍ମା ଧ୍ୟାନ କରୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଅଙ୍ଗରୁ ଅନେକ ରଙ୍ଗରୁ ଚିତ୍ରିତ ଲେଖନୀ ପାଇଁ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନାଁ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ ଥିଲା। ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ କାୟାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କାୟସ୍ଥ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପଚାରିବାରୁ ବ୍ରହ୍ମା କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ କାମ ଯମଲୋକରେ ମନୁଷ୍ୟର ପାପ ଏବଂ ପୁଣ୍ୟର ଲେକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ହେବ। ସେହି ସମୟରୁ ସେ ଯମଲୋକରେ ପାପ ଏବଂ ପୁଣ୍ୟର ଗଣନା କରନ୍ତି। ଅମ୍ବଷ୍ଟ,ମାଥୁର ତଥା ଗୌଡ଼ ଆଦି ମିଶି ତାଙ୍କ ୧୨ଜଣ ପୁତ୍ର ହୋଇଥିଲେ।

   Related Posts