Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

କଠୋର ହେଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଲୁଚାଇଲେ ହେବ FIR, ନିଆଯିବ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

9/04/2020 at 1:21 PM

ଭୋପାଳ ୯।୪: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଲୁଚାନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ରୁଜୁ କରାଯିବ । ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଭୋପାଳ, ଇନ୍ଦୋର ଏବଂ ଉଜୈନର ହଟସ୍ପଟ୍ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଲ୍ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତଥିବା ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ତବଲିଗୀ ସମାଜର ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ମରକଜରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଯେଉଁମାନେ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ଉଚିତ୍ । ନଚେତ୍ ଅପରାଧିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଶେଷ କରି ଭୋପାଳ-ଇନ୍ଦୋରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦେଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କରୋନାର ସର୍ଭେ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋକିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରି ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରିବା ଆମର ପ୍ରାଥମିକତା । ଭିଲୱାଡା ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପ୍ରଶଂସା କରି ଶିବରାଜ ସେଠାକାର ମଡେଲ ମଦ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବୁଧବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ୩୯୭ ପଜିଟିଭ ରୋଗୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି କେବଳ ଇନ୍ଦୋରରେ ୨୧୩ଟି ପଜିଟିଭ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ସେଠାରେ ୧୪ ଜଣ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜିଲ୍ଲାରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ପଜିଟିଭ ମାମଲା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶାସନ କଠୋର ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ସହରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନ୍ଦୋରରେ ୨୧୩, ମୁରୈନାରେ ୧୩, ଉଜୈନରେ ୧୫, ଜବଲପୁରରେ ୯, ଭୋପାଳରେ ୯୪, ଗ୍ବାଲିଅରରେ ୬, ଶିବପୁରୀରେ ୨, ଖାରଗୋନରେ ୧୨, ଛିନ୍ଦୱାଡାରେ ୨, ବଡଓ୍ବାନୀରେ ୧୨, ବିଦିଶାରେ ୨, ବୈତୁଲରେ ୧, ହୋଶଙ୍ଗାବାଦରେ ୬, ଶୋପୁର, ରାୟସେନ, ଖଣ୍ଡୱା ଏବଂ ଧାରରେ ଜଣେ ଜଣେ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts