Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭାଇ-ଭାଉଜଙ୍କୁ ହାଣି ଫିଙ୍ଗିଦେଲା ସାନ ଭାଇ, ୬୦କି.ମି. ଦୂରରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁରରେ କାର୍‌-ଟ୍ରକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚାଲିଗଲା ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ-ବାଂଲାଦେଶକୁ ମୁହାଁଇଲା ଭୀଷଣ ଅବପାତ, ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ସିଟି ସେଣ୍ଟର ମଲ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ମଲ୍‌ରେ ଥିଲେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ଲୋକ
  • ||

‘ସୋନିଆଙ୍କୁ ଯଦି ନାଗରିକତା ମିଳିଲା, ତାହାଲେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଲାଗି କାହିଁକି ଆଶଙ୍କା’… CAB ଉପରେ ଭର୍ତ୍ତୃହରିଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ପୁଣି ବିବାଦ ଉଖାରିବ କି ?

17/12/2019 at 1:19 PM

କଟକ ୧୭।୧୨:  ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଅସନ୍ତୋଷର ବାତାବରଣ ବେଳେ  ବିଜେଡି ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ ଏ ନେଇ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆଳରେ ଦେଶରେ ଏକ ଅସନ୍ତୋଷର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ଓ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୃହରି କହିଛନ୍ତି । ଏପରି ହେବା ଅନୁଚିତ୍ ବୋଲି  ସେ  ରଖିଛନ୍ତି ଯୁକ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପରି ଅସନ୍ତୋଷକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଉଚିତ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଭର୍ତ୍ତୃହରି ।

ସେପଟେ ବାହାର ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ମୁସଲିମ୍ ମାନଙ୍କୁ ନାଗରିକତା ନମିଳିବାର ଆଶଙ୍କା ବାବଦରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଭର୍ତ୍ତୃହରି କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ଭାରତର ଆକୁଆର୍ଡ ସିଟିଜେନସିପ୍ ମିଳିପାରୁଛି, ତେବେ ଯେ କେହି ଭାରତୀୟ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭିତରେ ଆବେଦନ କରି ନାଗରିକତା ପାଇପାରିବ । ତେବେ ଭର୍ତ୍ତୃହରିଙ୍କ ସୋନିଆ ଉଦାହରଣ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଖଟକା ଦେଇପାରେ ଓ ବିବାଦ ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇନପାରେ ।

କଟକ ସାଂସଦ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ ସିଏବି ସଂପର୍କରେ ମତ ରଖି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଗତ ୭୦ବର୍ଷ ଭିତରେ ଦେଶ ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ରିଫ୍ୟୁଜିମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛି । ସେହି ଅନୁସାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ତାମିଲମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛି । ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନ ବାଂଲାଦେଶ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛି । ଦଣ୍ଡକାରଣ୍ୟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ହେଉଛି ତାର ଏକ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ । ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ରାୟପୁର, ରାଞ୍ଚି, ଦିଲ୍ଲୀ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ସେଟେଲମେଣ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

ଆସାମରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିଶେଷ ଭାବେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ଥିଲା । ତାହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଆଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆକ୍ଟ ୬-ଏ ରହିଛି । ତାହା ଆସାମ ଚୁକ୍ତି ସଂପର୍କୀତ । ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ସମୟରେ ସେହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର ହୋଇଥିଲା । ଆସାମର ଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ କୌଣସି ଆଞ୍ଚ୍ ଆସିବନାହିଁ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା । ସେହି ଭିତ୍ତିରେ ସିଏବିରେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବାରୁ ଆଶଙ୍କାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ସାଂସଦ ।

ଭାରତରେ ନାଗରିକତା ପାଇଁ ଆଇନରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ସେହି ସର୍ତ୍ତ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା ପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆବେଦନ କଲେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ପାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ସେହି ନିୟମ ବାହାରେ ନାଗରିକତା ଦାବିକୁ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts