Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ନର୍ଭେରାମ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟକର ଚଢାଉ, ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୨ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବିଜେପି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ : ଚାଷୀ ହେଉଛନ୍ତି ଆଣ୍ଟି-ନେସନାଲ୍, କହିଲେ- ଦେଶରେ ଛତୁ ଫୁଟିଲା ପରି ଫୁଟୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ

14/12/2020 at 10:11 PM

ଭୋପାଳ ୧୪/୧୨ : ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନୂଆ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ଜାରି ରହିଥିବା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ୧୯ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ୬ ଥର ଆଲୋଚନା ପ​‌ରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିସ୍କର୍ଷ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ । ସରକାର ନୂଆ ଆଇନକୁ ଚାଷୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ବାରମ୍ବର କହୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ଏହାକୁ ଫେରାଇ ନେବା ଜିଦରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି ।

ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ପଟେଲ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନେଇ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉଜ୍ଜେନ୍ ପହଞ୍ଚିଥିବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ପଟେଲ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକୁ ଆଣ୍ଟି-ନେସନାଲ୍ ବୋଲି କହି ବିବାଦ ଭିତରେ ଫସିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଦେଶରେ ଛତୁ ଫୁଟିଲା ପରି ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ତିଆରି ହେଉଛି ।

କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି, ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଅଚାନକ ସାପ, ବିଛା, ନେଉଳ ଏବଂ ମୂଷା ଭଳି ପ୍ରଳାପ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେପରି ନଈ ବଢି ଆସେ ଏବଂ ପାଣି ମାଡିଆସେ ସେତେବେଳେ ସାପ, ବିଛା, ନେଉଳ ଏବଂ ମୂଷାମାନଙ୍କ ଭଳି ଜୀବମାନେ ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ଆଶ୍ରୟ ନିଅନ୍ତି ସେହିଭଳି ଭାବେ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋଦିଙ୍କ ନଈ ବଢି ଆସିଛି । ପୂରା ବିରୋଧି ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ବିରୋଧ କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ।

ଉଜ୍ଜେନରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଏକ ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେବା ଅବସରରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମୀଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆଣ୍ଟି-ନେସନାଲ କହିବା ସହିତ ଏହା ବିରୋଧିଙ୍କ ଏକ ସଡଜନ୍ତ୍ର ବୋଲି କହି ବିବାଦରେ ଫସିଛନ୍ତି ।

   Related Posts