Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ସମୟରେ ଭାରତ ଉପରେ ପଡିପାରେ ଚାପ, ଚୀନ୍ ସହଯୋଗରେ ବଢିପାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ

28/05/2020 at 10:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୫: ଲାଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସେନା ସହ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ମତରେ ଚୀନ୍ ଦ୍ବାରା ଦେଖାଯାଉଥିବା ଆକ୍ରୋଶର ଲାଭ ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀରରେ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । ଚୀନ୍ ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସହାୟତା ମିଳିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ତେଣୁ ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍ ଅନେକ ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ କାଶ୍ମୀରରେ ଅସ୍ଥିରତା ବଢାଇବା ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ ।

ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସଆଇ ପୂର୍ବରୁ ସୁଯୋଗକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ତେବେ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ମାଧ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ପଠାଉଛି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକୁ ଦୁଇଟି ସ୍ତରରେ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି । ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନର କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉପତ୍ୟକା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ସତର୍କତା ଜାରି ରହିଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଚାରିପଟୁ ଘେରା ହୋଇ ରହିଥିବା ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଘେରି ରହିବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ଆପଣେଇଛି। ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବ୍ୟତୀତ ନେପାଳକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା । ପାକ୍ ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ ନିରନ୍ତର ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି ।

ସିଆଚେନ୍‌ର ପଶ୍ଚିମ ସଲ୍ଟୋରୋ ରିଜ୍ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ ଗିଲଗିଟ୍ ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଅଛି । ଏହାର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଚୀନ୍ ଦଖଲ କରିଥିବା ଆକସାଇ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଉଭୟ ଦେଶ ଲଦାଖରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରି ନିଜର ସୀମା ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅରରେ ଏକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଚୀନ୍ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାକୁ ନେଇଯାଏ, ତେବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ଉତ୍ତରରେ ଏହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିବ ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରେ ସତର୍କ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଯେକୌଣସି ଷଡଯନ୍ତ୍ରକୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ-ନେପାଳ ସୀମାରେ ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ରହିଛି । ଚୀନ୍ ସେନାର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି । ସାଟେଲାଇଟ୍ ପ୍ରତିଛବି ସେୟାର କରାଯାଉଛି ।

ରଣନୀତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବାରୁ ଆମକୁ ସବୁ ଦିଗ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ସେ ନୂଆ ମୋର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଖୋଲିପାରିବ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । ଧାରା ୩୭୦ ଶେଷ ହେବା ପରଠାରୁ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି । କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରେ ।

   Related Posts