Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୯୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଡିସଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ କେତେ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଥମିବ କି ବିବାଦ ! ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଲା ୧୨ତମ ବୈଠକ, ଗୋଗରା-ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଜୋର
  • ||
  • ଜେଲ୍‌ ଗଲେ କୋଟିପତି ପିଏସ୍‌ ବିରଞ୍ଚି ସାହୁ
  • ||
  • ସେମି ଫାଇନାଲରେ ହାରିଲେ ସିନ୍ଧୁ, ଧୂଳିସାତ ହେଲା ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଶା, ଏବେ କାଂସ୍ୟ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ସରକାରୀ-ବେସରକାରୀ ସ୍ବିମିଂ ପୁଲ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ମୀନା ବଜାର ଖୋଲାଯାଇପାରିବ
  • ||
  • ଭୋଜିଭାତ ଉପରେ ପୂର୍ବବତ କଟକଣା ରହିବ
  • ||
  • ବିବାହରେ ୨୫, ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି
  • ||

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ମାଉଣ୍ଟ ସିନାବୁଙ୍ଗ ଆଗ୍ନେୟଗିରିରେ ଉଦଗିରଣ, ୫ହଜାର ମିଟର ଉଚ୍ଚକୁ ପିଙ୍ଗୁଛି ପାଉଁଶ ଓ ଧୂଆଁ

10/08/2020 at 9:40 PM

ମେଡାନ: ଉତ୍ତର ସୁମାତ୍ରାରେ ଅବସ୍ଥିତ ମାଉଣ୍ଟ ସିନାବଙ୍ଗ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ସୋମବାର ଉଦଗିରଣ କରିଛି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଗର୍ଜୁଥିବା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାର ମିଟର ଅର୍ଥାତ ୧୬ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚକୁ ଧୂଆଁ ଓ ପାଉଁଶ ଫିଙ୍ଗୁଛି। ଯାହା ବେଶ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଉଁଶ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ୨୦୧୦ରୁ ଗର୍ଜନ କରୁଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଉଦଗିରଣ କରିଥିଲା। ତେବେ ୨୦୨୦ରେ ପୁଣି  ଉଦଗିରଣ ହେବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିଛି।  ଆଗ୍ନେୟଗିରିର ଆଖ ପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ଖାଲିକରି ଚାଲିଯିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ନୋ ଗୋ ଜୋନକୁ ନ ଯିବା ଲାଗି କଡାକଡି କରାଯାଇଛି।

ଦେଶରେ ଏବେ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଉଣ୍ଟ ସିନାବଙ୍ଗ ଉଦଗିରଣ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଲୋକେ ଘରଦ୍ୱାର ଛାଡି ପଳାଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଯେଉଁଠି ରହିବେ ସେଠାରେ ଯେପରି କୋଭିଡ କଟକଣା କଡାକଡି ପାଳନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଉଦଗିରଣ ପରଠାରୁ ପାହାଡ ଚତୁପାର୍ଶ୍ୱରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେ ହତାହତ ହୋଇଥିବା ନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ନଥିବା ଜିଓଲୋଜିକାଲ ହାଜାର୍ଡ ମିଟିଗେସନ ସେଣ୍ଟର କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts