Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର, ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧରୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସଞ୍ଜୟ ସିଂହଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ଡେଲାଙ୍ଗ : କଣାସ ଗାଁ ସମତେ ବଜାରକୁ ୭ଦିନ ଯାଏଁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ଘୋଷଣା, ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦେଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ରକ୍ତମୁଖା ଲାଲ୍‌ବାହିନୀ, ଯବାନଙ୍କୁ ଘରୁ ଟେକି ନେଇ ଗଳାକାଟି କଲେ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୩୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗୁଗୁଲରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ’ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରା ଯାଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

7/02/2019 at 12:28 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୭/୨ : ଏବେ ସିବିଆଇ ବିବାଦ ପରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ମମତା ଯେ ଜଣେ ଫାୟାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ନେତ୍ରୀ ଏହା ବାରମ୍ବାର ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରୋଟକଲ ଏବଂ ଆଇନ କାନୁନକୁ ସେ ନିଜ ଅନୁସାରେ ବିଚାରକୁ ନିଅନ୍ତି ଏ କଥା ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ମୋଦି ଓ ମମତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଥିବା ସମୀକ୍ଷକମାନେ କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶତୃତା ରହିଛି ଏହା ଜଳ ଜଳ ଦେଖାଯାଉଛି । ତେବେ ଆନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୃଥିବୀର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମମତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କଣ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି –

ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ବିବାହ : ଗୁଗୁଲରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ମମତାଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି | ମମତା କାହିଁକି ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ | ମମତାଙ୍କ ସ୍ୱଭାବ ଟିକେ ଅଲଗା ପ୍ରକାର | ମମତା ସାମାଜିକ ପରମ୍ପରା ବିରୋଧୀ | ବାହାଘର ପରେ ଜଣେ ସ୍ତ୍ରୀର ସ୍ବାଧୀନତା ନଥାଏ ବୋଲି ସେ ସାରା ଜୀବନ ସମାଜସେବା କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |


ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଶିକ୍ଷା : ଦକ୍ଷିଣ କୋଲକାତାର ଯୋଗମାୟା ଦେବୀ କଲେଜରୁ ମମତା ଇତିହାସରେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଏହାପରେ କୋଲକାତା ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ସେ ଇସ୍ଲାମିକ ଇତିହାସ ଉପରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ କରିଥିଲେ | ଶ୍ରୀ ଶିକ୍ଷାୟତନ କଲେଜରୁ ସେ ବିଏଡ଼ କରିବା ପରେ କୋଲକାତା ଯୋଗେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧରୀ ଆଇନ କଲେଜରୁ ଆଇନ କରିଥିଲେ |


ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଜାତି : ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଜାତିରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ | ମମତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଏକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା | ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ନାଁ ପ୍ରୋମିଲେଶ୍ୱର ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ମା’ଙ୍କ ନାଁ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ |


ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶୀ : ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ | ତାଙ୍କ ଘର କୋଲକାତା ସ୍ଥିତ ହରିଶ ଚାଟାର୍ଜୀ ରୋଡରେ ଅବସ୍ଥିତ | ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ବାସଭବନ କୋଲକାତା କାଲି ଘାଟରେ ଅବସ୍ଥିତ |


ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ୧୯୮୪ : ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ୧୯୮୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଯାଦବପୁର ଆସନରୁ ଜିତି ସାଂସଦ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ବିଜୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା, ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ମମତା ସିପିଏମ ନେତା ସୋମନାଥ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ |ତେବେ ମମତା ୧୯୭୦ ମସିହାରୁ ରାଜନୀତିରେ ପଦ ଦେଇଥିଲେ ।


ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମୋଦି : ୨୦୦୧ ଆରମ୍ଭରେ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନର ଖୁଲାସା ପରେ ମମତା ରାଗି ଯାଇଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଦଳକୁ ଏନ୍ଡ଼ିଏ ଠାରୁ ଅଲଗା କରିଦେଇଥିଲେ | ଏବେ କିନ୍ତୁ ମୋଦି ବିରୋଧୀ ଭାବେ ମମତାଙ୍କ ପରିଚୟ |


ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବୟସ : ମମତାଙ୍କ ବୟସ ୬୪ ବର୍ଷ | ସେ ୧୯୫୫ ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୯ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ସେତେବେଳେ ମମତା ବହୁତ ଗରିବ ଥିଲେ | ଗରିବ ପରିବାରରେ ସେ ବଢିଥିବା ହେତୁ ମମତାଙ୍କୁ ନୂଆ ନୂଆ ଦାମୀ ପୋଷାକ କିଣିବା ସଉକ ନାହିଁ | ଆଜି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଅତିଥି ଆସିଲେ ସେ ମୁରମୁରେ ଏବଂ ପାଣି ହିଁ ଦେଇଥାନ୍ତି |

   Related Posts