Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ପାଇଁ ଦିଲ୍ ଖୋଲିଦେଲେ ମୋଦି ସରକାର: ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍, ରାହୁଲ କହିଲେ କୃଷକଙ୍କୁ ଅପମାନ

1/02/2019 at 7:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧|୨: ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଶେଷ ବଜେଟ୍ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବମ୍ପର ବଜେଟ ।  ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ କୃଷକ, ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ଶ୍ରମିକଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ହାତ ଖୋଲା ବଜେଟ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁସ ଗୋୟାଲ । ଏହି କାମଚଳା ବଜେଟ୍‌ କୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି …..

ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ପାଇଁ ଦିଲ୍‌ ଖୋଲିଦେଲେ ମୋଦି ସରକାର ।  ୧୨କୋଟି କୃଷକ, ୩କୋଟି କରଦାତା ଆଉ ୩୦କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଖୁସି କଲା ଭଳି ବଜେଟ୍‌ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟାଲ ।  ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଭାଷାରେ ଏହା ନୂଆ ଭାରତର ବଜେଟ୍‌ । ଅଣ ସଂରକ୍ଷିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ୪୦କୋଟି  ଲୋକଙ୍କୁ ଏଭଳି ଉପହାର କୌଣସି ସରକାର ଦେଇନଥିବା କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ।

ଯାହାକି ବିରୋଧିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକପ୍ରକାର ଚୁପ୍‌ କରିଦେଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି ବଜେଟରେ  କୃଷକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ  ଦିନକୁ ୧୭ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରି ଦେଶର ମେରୁଦଣ୍ଡ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ଅପମାନ କରାଯାଇଛି । ମୋଦି ସରକାରର ୫ବର୍ଷର ଗର୍ବ ଓ ଅହଂକାର କୃଷକଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି ।

ବଜେଟକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଚଳିତ ବଜେଟ୍‌ ଦେଶର ଶ୍ରମିକ , କୃଷକ ଓ କରଦାତାଙ୍କ ଆଶାର ବଜେଟ । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁରୁ କିହଛନ୍ତି ଏହି ବଜେଟ୍‌ ହାବେଳି ବାଣ ସଦୃଶ ହୋଇଛି ।  ଚିଦାମ୍ବରମ କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ  ନକଲ କରାଯ।ଇଛି ।

ଆଉ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଏହି ବଜେଟ୍‌ ଭୋଟ୍‌ ଅନ ଆକାଉଣ୍ଟ ନୁହେଁ  ଆକାଉଣ୍ଟ ଅନ ଭୋଟ୍‌ ।  ନିତି ଆୟୋଗ ଭାଇସ୍‌ ଚେୟାରମ୍ୟା ବଜେଟକୁ ଏକ ଦାୟୀତ୍ବ ସଂମ୍ପର୍ଣ୍ଣ , ସକରାତ୍ମକ କୃଷକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜେଟ୍‌ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  …. 

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯-୨୦ର ଏହି  ବଜେଟ୍‌ ନିଶ୍ଟୟ ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ । ତେବେ ଆଗାମି ସରାକର ଗଠନ ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କୁ ଏହି ପପୁଲିଷ୍ଟ ବଜେଟ୍‌ କେତେ ସହାୟାତ ହେଉଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା  ।

   Related Posts