Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ପାଇଁ ଦିଲ୍ ଖୋଲିଦେଲେ ମୋଦି ସରକାର: ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍, ରାହୁଲ କହିଲେ କୃଷକଙ୍କୁ ଅପମାନ

1/02/2019 at 7:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧|୨: ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଶେଷ ବଜେଟ୍ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବମ୍ପର ବଜେଟ ।  ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ କୃଷକ, ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ଶ୍ରମିକଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ହାତ ଖୋଲା ବଜେଟ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁସ ଗୋୟାଲ । ଏହି କାମଚଳା ବଜେଟ୍‌ କୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି …..

ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ପାଇଁ ଦିଲ୍‌ ଖୋଲିଦେଲେ ମୋଦି ସରକାର ।  ୧୨କୋଟି କୃଷକ, ୩କୋଟି କରଦାତା ଆଉ ୩୦କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଖୁସି କଲା ଭଳି ବଜେଟ୍‌ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟାଲ ।  ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଭାଷାରେ ଏହା ନୂଆ ଭାରତର ବଜେଟ୍‌ । ଅଣ ସଂରକ୍ଷିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ୪୦କୋଟି  ଲୋକଙ୍କୁ ଏଭଳି ଉପହାର କୌଣସି ସରକାର ଦେଇନଥିବା କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ।

ଯାହାକି ବିରୋଧିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକପ୍ରକାର ଚୁପ୍‌ କରିଦେଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି କହିଛନ୍ତି ବଜେଟରେ  କୃଷକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ  ଦିନକୁ ୧୭ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରି ଦେଶର ମେରୁଦଣ୍ଡ କୃଷକ ମାନଙ୍କୁ ଅପମାନ କରାଯାଇଛି । ମୋଦି ସରକାରର ୫ବର୍ଷର ଗର୍ବ ଓ ଅହଂକାର କୃଷକଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି ।

ବଜେଟକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଚଳିତ ବଜେଟ୍‌ ଦେଶର ଶ୍ରମିକ , କୃଷକ ଓ କରଦାତାଙ୍କ ଆଶାର ବଜେଟ । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁରୁ କିହଛନ୍ତି ଏହି ବଜେଟ୍‌ ହାବେଳି ବାଣ ସଦୃଶ ହୋଇଛି ।  ଚିଦାମ୍ବରମ କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାକୁ  ନକଲ କରାଯ।ଇଛି ।

ଆଉ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଏହି ବଜେଟ୍‌ ଭୋଟ୍‌ ଅନ ଆକାଉଣ୍ଟ ନୁହେଁ  ଆକାଉଣ୍ଟ ଅନ ଭୋଟ୍‌ ।  ନିତି ଆୟୋଗ ଭାଇସ୍‌ ଚେୟାରମ୍ୟା ବଜେଟକୁ ଏକ ଦାୟୀତ୍ବ ସଂମ୍ପର୍ଣ୍ଣ , ସକରାତ୍ମକ କୃଷକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜେଟ୍‌ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  …. 

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯-୨୦ର ଏହି  ବଜେଟ୍‌ ନିଶ୍ଟୟ ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ । ତେବେ ଆଗାମି ସରାକର ଗଠନ ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କୁ ଏହି ପପୁଲିଷ୍ଟ ବଜେଟ୍‌ କେତେ ସହାୟାତ ହେଉଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା  ।

   Related Posts