Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାରବାଟୀରେ ହେବନି ଭାରତ-ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍, ଦର୍ଶକ ନିରାଶ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ନିଲାମୀ ତାଲିକାରୁ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଏହି ଖେଳାଳି ବାହାର
  • ||
  • Syed Modi International: ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ମାଲଭିକାଙ୍କ ସହ ଟାଇଟଲ୍‌ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • IPLରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ନିଲାମୀ ପାଇଁ ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍ ରହିଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି
  • ||
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ରହସ୍ୟମୟ ଦୁର୍ଗ : ଏଠାରେ ଅଚାନକ ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଥିଲା ପୁରା ବରଯାତ୍ରୀ

4/07/2019 at 5:21 PM

ପ୍ରାଚୀନ ଦୁର୍ଗ ସବୁବେଳେ ରହସ୍ୟମୟ ଏବଂ ଜିଜ୍ଞାସାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ । ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ଅନେକ ଦୁର୍ଗ ରହିଛି ଯାହାର ରହସ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଜି ଯାଏଁ କେହି ସଠିକ ଭାବେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ଏମିତି ଏକ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟମୟୀ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି  ରହସ୍ୟମୟୀ ଦୁର୍ଗ ସମ୍ପର୍କରେ

ଏହି  ରହସ୍ୟମୟୀ ଦୁର୍ଗ ହେଲା ଗଢକୁଣ୍ଡାର ଦୁର୍ଗ । ଏହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଝାନ୍ସି ଠାରୁ ୭୦ କିମି ଦୁରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଦୁର୍ଗ ୫ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଠ । ଏଥିରୁ ୩ ମହଲା ଉପରେ ରହିଥିବାବେଳେ ବାକି ୨ଟି ମହଲା ମାଟି ତଳେ ରହିଛି । ଏହି ଦୁର୍ଗ କେବେ ଏବଂ କିଏ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ତାହା ଆଜି ଯାଏଁ ଜଣାପଡିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁର୍ଗ ୧୫୦୦ ରୁ ୨୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ଚନ୍ଦେଲ, ବୁନ୍ଦେଲ ଓ ଖଂଗାର ଭଳି ଅନେକ ଶାସକ ଶାସନ କରିଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଏଠାରେ ଦୁର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏମିତି ଏକ ନମୁନା ଅଛି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରିଥାଏ । ଦୁର୍ଗ ୪-୫ କିମି ଦୂରରୁ ହିଁ ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ପାଖକୁ ଆସୁ ଆସୁ ଏହା ଆଉ ଦେଖାଯାଏନାହିଁ । ଯେଉଁ ରାସ୍ତାରେ ଦୁର୍ଗ ଦୂରରୁ ଦେଖାଯାଏ ସେହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ଗଲେ ଦୁର୍ଗ ବଦଳରେ ଲୋକୋ ଆଉ କେଉଁଠି ଯାଇ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥାନ୍ତି । ଦୁର୍ଗକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅଲଗା ରାସ୍ତା ରହିଛି ।

ଗଢକୁଣ୍ଡାର ଦୁର୍ଗ ଭାରତର ରହସ୍ୟମୟୀ ଦୁର୍ଗମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ କୁହନ୍ତି, ବହୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେଠାକୁ ପାଖ ଗାଁରୁ ଏକ ବରଯାତ୍ରୀ ଆସିଥିଲା । ବରଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଦୁର୍ଗକୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ବୁଲି ବୁଲି ସେମାନେ ମାଟି ତଳେ ଥିବା ୨ ମହଲାକୁ ଚାଲିଗଲେ ।

ଏହାପରେ ସେମାନେ ରହସ୍ୟମୟୀ ଭାବେ କୁଆଡେ ଉଭାନ୍ ହୋଇଗଲେ । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ୫୦-୬୦ ଜଣଙ୍କ ପତା ମିଳିନାହିଁ । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏମିତି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦୁର୍ଗର ତଳକୁ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ରାସ୍ତାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଦୁର୍ଗ ଏକ ଭୁଲଭୁଲେୟା ସଦୃଶ୍ୟ । ନ ଜାଣି ଏହି ଦୁର୍ଗର ଅଧିକ ଭିତରକୁ ଗଲେ ରାସ୍ତା ଭୁଲି ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଦୁର୍ଗ ଭିତରେ ଅନ୍ଧାର ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଦିନରେ ବି ଏଠାରେ ଭୟ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ଦୁର୍ଗରେ ଏକ ଖଜଣାର ରହସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଖଜଣା ଖୋଜିବା ଚକ୍କରରେ ଏନେକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଇଛି । ଏହି ଖଜଣାକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ଚେଷ୍ଟା କରି ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts