Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବିଚିତ୍ର ବାଲୁକା ପଥର: ରବର ଭଳି ନମନୀୟ

12/10/2021 at 6:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୦ : ଆମେ ସାଧାରଣତଃ କଠୋର ହୃଦୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଥର ହୃଦୟ ବୋଲି କହିଥାଉ। ପଥର ସବୁବେଳେ କଠିନ କିମ୍ବା ସମକକ୍ଷ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ପଥର ଅଛି ଯାହା ଆଦୌ କଠିନ ନୁହେଁ। ଏମିତି ଏକ ପଥର ଅଛି ଯାହା କଠିନ ନୁହେଁ ବହୁତ ନମନୀୟ। ଆପଣ ଏହାକୁ ଦେଖିଲେ ରବର ବୋଲି ଭାବିବେ।

ଇଟାକୋଲୁମାଇଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ବାଲୁକା ପଥର। ଏହି ପଥରର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଯଦି ଏହା ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଆକାରରେ କଟାଯାଏ, ତାହେଲେ ଏହା ବହୁତ ନମନୀୟ ଅର୍ଥାତ ରବର ଭଳି ହୋଇଯାଏ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା ଏହା ଭାଙ୍ଗେ ନାହିଁ। ପଥରର ଏହି ନାମ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁଠି ଏହା ପ୍ରଥମେ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପ୍ରଥମେ ବ୍ରାଜିଲର ମିନାସ୍ ଗେରାଇସରେ ମିଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପୃଥିବୀର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଇଟାକୋଲୁମାଇଟ୍ ଜର୍ଜିଆ, ଆମେରିକାର ଉତ୍ତର କାରୋଲିନାରେ ଏବଂ ଭାରତର ହରିୟାଣାର କାଲିଆନାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ଏହି ପଥର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏହାର ୧ ସେମି ମୋଟା ଏବଂ ୨୦ ସେମି ଲମ୍ବା ପ୍ଲେଟରେ ଢାଳି କାନ୍ଥ କିମ୍ବା ଚଟାଣରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ପତଳା ପଟି ଆକାରରେ କଟାଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ଯାଦୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପଥର ଏତେ ନମନୀୟ ହୋଇଯାଏ ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏହି ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଯଦି ଇଟାକୁଲୁମାଇଟ୍ ର ୩୦ କିମ୍ବା ୬୦ ସେମି ଲମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ କୁ କୋଣରୁ ଧରି ଟାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଓଜନ ହେତୁ ଏହା ବଙ୍କା ହୋଇଯାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଯାଦୁ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ବିଜ୍ଞାନ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଏହି ପଥର ନମନୀୟ କାରଣ ଏଥିରେ ମାଇକା ମିଶିଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ପଥରର ପୋରୋସିଟି ହେତୁ ଏହିଭଳି ମୁଭମେଣ୍ଟ ହୋଇଥାଏ।

   Related Posts