Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ବିହାରର ଏହି ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ରହସ୍ୟ

29/01/2021 at 10:26 AM

ବିହାର ୨୯।୧: କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଅନେକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ରହିଛି । ଏହି ମନ୍ଦିର ସବୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେବା ପଛରେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ପୌରାଣିକ କଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହା ନିଜର ଇତିହାସ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ବିହାରର, ସୁପୌଲ ଜିଲ୍ଲାର ଗଣପତଗଞ୍ଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଚୀନ ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିର, ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ଭବ୍ୟ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଆକର୍ଷକ । ମନ୍ଦିରର ନାମରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି ଏହା ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ହୋଇଛି । ଏହି ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ ଠିକ୍ ଚେନ୍ନାଇର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିର ପରି ହୋଇଛି । ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ କଳା ଏହାକୁ ଆହୁରି ଦର୍ଶନୀୟ କରିଛି ।

ଏହି ମନ୍ଦିର ସୀମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ବିହାରର ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି । ଏହି ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ ଗଣପତଗଞ୍ଜ ର ନିବାସୀ ଜୟନାରାୟଣ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ସୁପୁତ୍ର ଡ. ପିକେ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ବିଷ୍ଣୁ ଧାମକୁ ବରଦରାଜ ପେରୁମାଲ ଦେବସ୍ଥାନ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଏ । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରୁଥିବା ପୂଜାରୀ ଜଣେ ମାମୁଲି ପୂଜାରୀ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଚେନ୍ନାଇର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରୁଥିବା ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ ପୂଜାରୀ । ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ମନ୍ଦିରରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧି ବିଧାନ ସହିତ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥାଏ ।

ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନଙ୍କ ସହିତ ମନ୍ଦିରରେ ଅନ୍ୟ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି । ଯାହାଙ୍କର ପୂଜା ବୈଷ୍ଣବ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନଙ୍କର ଏହି ମନ୍ଦିର ଚେନ୍ନାଇର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ଥାପତ୍ୟକଳା ଏବଂ ବାସ୍ତୁ କଳାର ଭବ୍ୟ ଛବି ଦେଇଥାଏ । ଆସ୍ଥାର ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଜଣାଯାଏ ।

   Related Posts