Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଆମ୍ବ: ମିଳେନି ଦୋକାନରେ, ହୋଇଥାଏ ନିଲାମ, ଯୋଡିଏ ଆମ୍ବର ଦାମ୍ ୩ ଲକ୍ଷ

13/06/2021 at 5:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୬ : ଜାପାନରେ ତାଇୟୋ ନୋ ତମାଗୋ ନାମକ ଆମ୍ବ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଆମ୍ବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି । ଏହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ନିଲାମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏକ ଯୋଡିର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ ।

ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହେ। ଯେଉଁ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଧୁତା ଥିଲା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ବିଦେଶୀ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆମ୍ବ ପଠାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ । ଏପରିକି ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଷ୍ଟ୍ର ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ଆମ୍ବ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ପଟେ ପାକିସ୍ତାନର ଆମ୍ବ କୂଟନୀତି ବିଫଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଆମ୍ବ ଋତୁରେ କେଉଁ ଆମ୍ବ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ତାହା ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ।

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଆମ୍ବ ଆଲଫୋନସୋ କିମ୍ବା ହାପସ୍ । ଏହା ଏତେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଯେ ଏହାକୁ ସ୍ୱର୍ଗବୁଟି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ଓ ଏହା ବହୁତ ମିଠା । ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର । ଏହା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍ ମଧ୍ୟ ପାଇଛି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଏହାର ଚାହିଦା ବହୁତ । ୟୁରୋପ ଏବଂ ଜାପାନରେ ସର୍ବଦା ଏହାର ଚାହିଦା ରହିଆସିଛି । ତେଣୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆଲଫୋନସୋର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଜାପାନୀ ଆମ୍ବକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଆମ୍ବର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି । ତାଇୟୋ ନୋ ଟମାଗୋ ନାମକ ଏହି ଆମ୍ବ ସେଠାରେ ଥିବା ମିୟାଜାରୀ ପ୍ରଦେଶରେ ଚାଷ କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ସପୁରି ଏବଂ ନଡ଼ିଆର ସାମାନ୍ୟ ସ୍ୱାଦ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ । ଏହାକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଆମ୍ବ ଫଳିବା ମାତ୍ରେ ଗଛରେ ଏକ ଜାଲି କପଡ଼ାରେ ବନ୍ଧା ହୁଏ । ଯେପରି ଆମ୍ବରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପଡିଥାଏ ଓ ଜାଲି ଅଂଶରେ ଖରା ପଡ଼ିନଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବର ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।


ପାଚିବା ପରେ ଆମ୍ବ ଜାଲିରେ ହିଁ ଛିଣ୍ଡି ରହିଥାଏ | ତାପରେ ତାକୁ କାଢି ବିକ୍ରି କରାଯାଏ | ଆମ୍ବ ଦଳରେ ଥିବାଯାଏଁ ତାକୁ ତୋଳାଯାଏ ନାହିଁ | ଚାଷୀ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମ୍ବର ସ୍ୱାଦ ରହିବନି | ଜାପାନୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ତାଇୟୋ ନା ତମାଗୋ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଚିଲା ଫଳ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧିତ |
ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ଭଳି | ଏହା ବଜାରରେ ଥିବା ଫଳ ଦୋକାନରେ ମିଳେନାହିଁ | ଏହାକୁ ନିଲାମ କରାଯାଏ | ସର୍ବାଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଆମ୍ବ ପାଆନ୍ତି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଦୁଇଟି ଆମ୍ବର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା | ଗୋଟିଏ ଆମ୍ବର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ହୋଇଥାଏ |
ଜାପାନ ସଂସ୍କୃତିରେ ତାଇୟୋ ନା ତମାଗୋ ଆମ୍ବ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ | ଏହାକୁ ‘ଏଗ ଅଫ ସନ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ କାରଣ ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ |
ଏହି କେବଳ ଜାପାନରେ ହିଁ ଚାଷ ହେଉଛି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ ହେବ ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି |ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜବଲପୁରରେ ଜଣେ ଚାଷୀ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଏହି ଆମ୍ବ ଗଛ ଲଗାଇଥିଲେ ଓ ଏବେ ସେହି ଗଛରେ ଆମ୍ବ ଫଳିଲାଣି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts