Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ମହାମାରୀ କବ୍‌ଜାରେ ୮୦ ହଜାର ଶିଶୁ, ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

18/04/2021 at 10:29 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୪ : ଭାରତ​‌ରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୫ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଛୋଟ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ରୁ ଏପ୍ରିଲ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ହଜାର ଶିଶୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୭୯୬୮୮ ଜଣ ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ୪ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୋଟ ୬୦ ହଜାର ୬୮୪ ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୮୮୨ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ବୟସ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ । ସେହିଭଳି ଛତିଶଗଡ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସଙ୍ଗିନ । ଛତିଶଗଡରେ ୫୯୪୦ ଶିଶୁ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ୩୦୦୪ ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୭୧ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ବୟସ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ ।

ସେହିଭଳି ଛତିଶଗଡରେ ୫୯୪୦ ଶିଶୁ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ରହିଛି ୯୨୨ । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୫ ବର୍ଷରୁ କମ ୮୭୧ ସଂକ୍ରମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୭୩୨୭ ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି । ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି । ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୭୩୩ ଶିଶୁଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଛି । ର୍ର୍

ବ୍ରାଜିଲରେ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବର୍ଷେ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରାଜିଲରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରାଜିଲକୁ ଗଣାଯାଏ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏତେ ବ୍ୟାପକ ଯେ, ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ମଧ୍ୟ ମିଳୁନାହିଁ । ଯାହାଫଳରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

   Related Posts