Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ, ଏହି ଦେଶରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଥିବା ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ନାହିଁ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ

12/04/2020 at 7:15 PM

ରେକଜାଭିକ୍ ୧୨।୪: ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩ ଲକ୍ଷ ୧୬ ହଜାର ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶ ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କବଳରୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବହୁଳ ଭାବେ ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲା ସେତେବେଳେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଏହି ରୋଗର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଥିଲା ।

ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଅଭାବ ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ବର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଲକ୍ଷଣ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉ ନାହିଁ । ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭେଟି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୩୬୪୧୩ ଲୋକଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସମୁଦାୟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ବ୍ରିଟେନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ୦.୪୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ୪.୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିଥିଲା ​​ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ପରି ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସୁବିଧା ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଏଠାରେ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଭରସିଟି ହସପିଟାଲ ଲୋକଙ୍କ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପରୀକ୍ଷା କରେ ଯାହାର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଛି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଡିକୋଡେ ଜେନେଟିକ୍ସ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଯାହାର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ ଏବଂ ଯାହାକୁ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ବିଶ୍ବର ଅନେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅପିଲ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉ । ଯାହାଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେଟ୍ କରାଯାଇପାରିବ । ଅନେକ ଥର ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ସେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଯାଇଥାନ୍ତି ।

   Related Posts