Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ୬୮୩ ମାମଲା ବିଚାର ନହୋଇ ପଡି ରହିଛି, କେଉଁ ଅଦାଲତରେ କେତେ ଜାଣନ୍ତୁ

19/11/2019 at 7:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୯|୧୧:  ଗାଁ ଗହଳିରେ କଳି ଲାଗିବାବେଳେ ଜଣେ ଆଉ ଜଣଙ୍କୁ କହୁଥାଏ କି ତତେ ନାଲି କୋଠା ଦେଖାଇ ଦେବି । ସେହିଭଳି କେହି କାହାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ତୋ ଘରେ ମକୋଦ୍ଦମା ପଶୁ ବୋଲି କହିଥାଏ । ଏଭଳି କହିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଥରେ ମାଲି ମକୋଦ୍ଧମାରେ ଫଶିଲେ ତାହା ସରିବାର ନାଁ ନେଇନଥାଏ । ଆଉ ଫଶିଥିବା ଲୋକଟି ଅଦାଲତକୁ ଦୌଡି ଦୌଡି ତାର ଚପଲ ସରିଯାଏ ଓ ସେ ସର୍ବଶ୍ବାନ୍ତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ । ଏଭଳି ପରିଣତିକୁ ଦେଖି ଲୋକେ ଉପରୋକ୍ତ ଅଭିସମ୍ପାତ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ସଂପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ବିଚାର ନହୋଇ ପଡି ରହିଥିବା ମାମଲା ଗୁଡିକର ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

ଶାସକ ଦଳ ବିଧାୟକ ସୌଭିକ୍‌ ବିଶ୍ବାଳଙ୍କ ଏକ ଅଣ ତାରକା ଚିହ୍ନିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଯାଇ ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଯେଉଁ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ବାସ୍ତବିକ ତାହା ଉଦବେଗଜନକ । କେତେ ମାମଲା ଫଇସଲା ନହୋଇ ପଡି ରହିଛି ତାର ତାଲିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବା ସହ ଗତ ୩ବର୍ଷରେ କେତେ ମାମଲା ଫଇସଲା ହୋଇଛି ତାର ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର ଇନୁସାରେ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ୬୩୨୩୬ଟି ମାମଲାର ଫଇସଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ୭୪୭୮୯ ଏବଂ ୨୦୧୬ରେ ୭୧୪୭୪ଟି ମାମଲା ଫଏସଲା ହୋଇଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ୩୧.୧୦. ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା କେବଳ ହାଇକୋର୍ଟରେ ୧ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୯୩୮ ମାଲା ଫଏସଲା ନହୋଇ ପଡି ରହିଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ହାଇରୋର୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧସ୍ତନ ନ୍ୟାୟାଳୟଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଉଦବେଗଜନକ । ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଅଧସ୍ତନ ନ୍ୟାୟାଳୟଗୁଡିକରେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ୨ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାର ୫ଟି ମାମଲା ଫଏସଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୬୫ହଜାର ୬୦୨ ମାମଲାର ଫଏସଲା ହୋଇଛି । ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ୪ଲକ୍ଷ ୬୮ହଜାର ୩୯୫ଟି ମାମଲା ବିଚାର ହୋଇଛି । ତେବେ ୩୧.୧୦.୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଅଧସ୍ତନ ଅଦାଲତରେ ୧୪ ଲକ୍ଷ ୧୪ହଜାର ୭୭୫ଟି ମାମଲା ଫଏସଲା ନହୋଇ ପଡି ରହିଛି ।

ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏବଂ ଅଧସ୍ତନ ନ୍ୟାୟାଳୟଗୁଡିକରେ ଫଏସଲା ଙୋିନଥିବା ସମୁଦାୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୧୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ୬୮୩ । ଫଏସଲା ହୋଇନଥିବା ମାମଲାଗୁଡିକର ଆଶୁ ଫଏସଲା ଲାଗି ଉଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟ ପଦେକ୍ଷେପ ନେଉଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।   

   Related Posts