Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

କୁମ୍ଭ ମେଳାରେ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ନାଁରେ ଜାଲିଆତି: ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଠିକଣା ନକଲି

15/06/2021 at 2:13 PM

ହରିଦ୍ୱାର ୧୫/୦୬ : ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ହରିଦ୍ୱାରରେ ଆୟୋଜିତ କୁମ୍ଭ ମେଳାରେ ଏକ ବଡ ଠକେଇ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ କୁମ୍ଭ ମେଳା ସମୟରେ ଅତିକମରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଯାଞ୍ଚ ନକଲି ହୋଇଛି। ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକ ଘରୋଇ ଏଜେନ୍ସିର ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ କୁମ୍ଭ ସମୟରେ କରାଯାଇଥିବା ନମୁନା ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ଠିକଣାରୁ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଠିକଣା ନକଲି ଥିଲା। ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ କିଟରେ ୭୦୦ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା | ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଠିକଣା ଏବଂ ନାମ କାଳ୍ପନିକ ଥିଲା। ହରିଦ୍ୱାରର ‘ଘର ନମ୍ବର ୫’ ରୁ ପ୍ରାୟ ୫୩୦ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଗୋଟିଏ ଘରେ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ରହିପାରିବେ କି ? ପଞ୍ଜିକରଣରେ ଅଜବ ଅଜବ ଠିକଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଘର ନମ୍ବର ୫୬, ଆଲିଗଡ, ଘର ନମ୍ବର ୭୬, ମୁମ୍ବାଇ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ନକଲି ଥିଲା। କାନପୁର, ମୁମ୍ବାଇ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ୧୮ଟି ସ୍ଥାନର ଲୋକେ ସମାନ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଦେଇଥିଲେ। କୁମ୍ଭ ମେଳା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡକ୍ଟର ଅର୍ଜୁନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଜେନ୍ସି ସଂଗୃହିତ ନମୁନାଗୁଡ଼ିକୁ ଦୁଇଟି ଘରୋଇ ଲ୍ୟାବରେ ଜମା କରିବାର ଥିଲା ଯାହାର ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି। ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଅମିତ ନେଗି ଏହି ଘଟଣାରେ ହୋଇଥିବା ଅନିୟମିତତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହରିଦ୍ୱାର ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଯାଇଛି ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ନେଗି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ପାଇବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ହରିଦ୍ୱାର ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ରବି ଶଙ୍କରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସୂଚନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଏଜେନ୍ସିର ଦେୟ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକାରୀ ବୃତ୍ତିଗତ ନୁହେଁ। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନେ ରାଜସ୍ଥାନର ଛାତ୍ର ଏବଂ ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅପରେଟର ଏବଂ ସେମାନେ କେବେ ହରିଦ୍ୱାରକୁ ଯାଇ ନଥିଲେ। ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ। “ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏଜେନ୍ସିର ପଞ୍ଜୀକୃତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କଲୁ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦% ରାଜସ୍ଥାନର ବାସିନ୍ଦା, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଛାତ୍ର କିମ୍ବା ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅପରେଟର ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା।”

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଯାଞ୍ଚ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହକାରୀ ହନୁମାନଗଡ (ରାଜସ୍ଥାନ)ର ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରାଧିକୃତ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜଣେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ପଚରାଉଚୁରା ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କେବେ କୁମ୍ଭ ଯାଇନାହାନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଟ୍ରେନିଂ ଆକାରରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କେବଳ ଆରମ୍ଭ ବୋଲି କିଛି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଦିନକୁ ୫୦ ହଜାର ଯାଞ୍ଚ ଆଦେଶ ପରେ ଆଠଟି ଏଜେନ୍ସିକୁ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

   Related Posts