Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧: କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ସାମ୍ନାରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଅଖାଡା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରିଙ୍କ ନିଧନ, ଫାଶିରେ ଝୁଲୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଶରୀର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ବାପାଙ୍କୁ ହାଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ୧୫ବର୍ଷ ପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ : ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିର ମାରାଥନ୍ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନେତା
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ୧୦୮ ଆମୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୋହିଲେ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୁମର ଖୋଲିଲେ କି ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ? ଲାଏ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପଚରାଗଲା ୧୦୦ ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନିମାପଡା : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ନେଇ ବିଏସଏଫର ଫ୍ଲାଗ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ
  • ||

ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ଲକ୍ଷେରୁ ଅଧିକ ଏଟିଏମ : ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ ଏଟିଏମ କାରବାର

6/02/2019 at 6:16 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୬/୨ : ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଏଟିଏମ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ | ଦେଶର ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ତଥା ହ୍ୱାଇଟ ଲେବଲ ଏଟିଏମକୁ ସଂଚାଳନ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା କେଟମୀ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି | ଏହି ସ୍ଥିତି ପାଇଁ କେଟମୀ ସରକାର ତଥା ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମରୁ କାରବାର ଦେୟକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି |


କୋଟମୀର ନିର୍ଦେଶକ ହିମାଂଶୁ ପୂଜାରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଟିଏମ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରୀ ପଳେଇବ | ଏହାସହ ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ସରଳତା ଆଣିବା ପାଇଁ କରିଥିବା ଯୋଜନାକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିବ | ଏଟିଏମ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୧.୧୩ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ୧ ଲକ୍ଷ ଅଫ ସାଇଟ ଏଟିଏମ ଏବଂ ୧୫ ହଜାର ହ୍ୱାଇଟ ଲେବଲ ଏଟିଏମ ରହିଛି |


କୋଟମୀ କହିଛି ଯେ, ଏଟିଏମ କମ୍ପାନୀ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବାରେ ଲାଗିଛି | କାରଣ ଏହି ସବୁ ଏଟିଏମ ଚଳାଇବା ଯୋଗୁଁ କମ୍ପାନୀକୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି | ଏବେ ଛୋଟ ଛୋଟ ସହରରେ ଏଟିଏମ ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି | ଏଟିଏମ ବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ଛୋଟ ଛୋଟ ସହରମାନଙ୍କରେ ନୋଟବନ୍ଦୀ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି |


ହ୍ୱାଇଟ ଲେବଲ ଏଟିଏମ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହେଉଛି | ଯାହାଫଳରେ କମ୍ପାନୀ ଆଉ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବା ଅବସ୍ଥାରେ ନାହିଁ | କୋଟମୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ନଦିଏ ତାହେଲେ ଏଟିଏମ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ |


ହିମାଂଶୁ ପୂଜାରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସଙ୍କଟରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ଏକ ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଲକ୍ଷେ ଏଟିଏମ ବନ୍ଦ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହରରେ ଥିବା ଏଟିଏମରେ କାରବାର ଦେୟ ବୃଦ୍ଧି କଲେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ |


ନଗଦ କାରବାର ପାଇଁ ଦେୟ ୧୫ ଟଙ୍କାରୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୧୮ ଟଙ୍କା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛି କୋଟମୀ | ଏହାଛଡା ଷଷ୍ଠତମ କାରବାର ପାଇଁ ଦେୟ ୨୦ ଟଙ୍କାରୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ୨୫ ଟଙ୍କା କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି କୋଟମୀ |

   Related Posts