Saturday, May 25, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ,ଭୁବନେଶ୍ଵର ସମେତ ପ୍ରମୁଖ ମହାନଗରର ଲୋକ ବି କମ୍ ଦିନ ଭିତରେ ହେବେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୧୭/୩- ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଭିତରେ ଲୋକ ପଇସା ସହିତ ରୋଗ ବି କରୁଛି ଉପାର୍ଜନ । ମଣିଷ ପଇସା ପଛରେ ଯେମିତି ଗୋଡ଼ଉଛି, ରୋଗ ବି ମଣିଷ ପଛରେ ସେମିତି ଗୋଡ଼ଉଛି । ମଣିଷ ଯେତେ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନରେ ଆଧୁନିକ ହେଲେ ବି ସେତେ ପ୍ରକାର ସମାସ୍ୟା ଆଜି ସାମ୍ନାରେ ଉଭା ହୋଇଛି । ପ୍ରମୁଖ ମହାନଗର ପାଇଁ ଆଜିକାଲି ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ପ୍ରାର୍ଦୁଭାବ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ପାଲଟିଯାଇଛି । ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଦିଲ୍ଲୀ ମହାନଗରରେ ଏବେ ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ । କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀ କାହିଁକି ଆଗକୁ ସବୁ ସହରବାସୀ ଏହି ରୋଗରେ ହେବେ ଆକ୍ରାନ୍ତ । ବେଳ ଥାଉ ଯଦି ଆମେ ସାବଧାନ ହୋଇ ନ ପାରିବା , ଆମେ ବି ଏହି ରୋଗରେ ହେବା ସମ୍ମୁଖୀନ ।

ମଣିଷ କର୍ମକ୍ଳାନ୍ତ ଜୀବନରେ ନିଦ୍ରା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଔଷଧି ।ଯଦି ନିଦ୍ରାହୀନତାରେ ଶିକାର ହେଲେ ତାହେଲେ ମାଡ଼ିବସିବ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ । ମଣିଷ ଯେତେ ପରିଶ୍ରମ କରୁନା କାହିଁକି ଯଦି ଠିକଭାବରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଉଥିବ ତାହେଲେ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା କମ୍ ରହିବ ।ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଦ୍ରାହୀନତା ରୋଗ ମଣିଷ ପାଇଁ ଭୟଙ୍କର ସମାସ୍ୟା ପାଲଟିଯାଇଛି । ଏହି ରୋଗରେ ଆଜି ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ । ଜାଣିବା ଆସନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଏହାର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିଲା ଗବେଷଣା । ଏହି ଏକ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଭିତରୁ ନିଦ୍ରାହୀନତାରେ ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଓ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଅଛନ୍ତି ସାମିଲ । ୨୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷଭାବେ ନିଦ୍ରାହୀନତାରେ ଜଡ଼ିତ ।

ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ରିପୋର୍ଟରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ୨କୋଟିରୁ ଉର୍ଦ୍ଧଲୋକଙ୍କ ଭିତରୁ ୧ କୋଟି ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ । ନିଦ୍ରାହୀନତାରେ ଶିକାର ହେଲେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ବଡ଼ ବଡ଼ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନିଦ୍ରା ନ ଗଲେ ସବୁରୋଗ  ସହଜରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିଥାଏ ।

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଭିତରେ କ୍ଳାନ୍ତି ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ଧୁମ୍ରପାନ, ମଦ୍ୟପାନ ଭଳି କୁଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅଭ୍ୟାସଗତ ହୋଇଗଲେଣି । ଏହି କାରଣରୁ କାର୍ଡ଼ିଓଲୋଜିକାଲ ସମାସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ଫଳରେ ନିଦ୍ରାହୀନତା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମଣିଷକୁ ଅକାଳମୃତ୍ୟୁକୁ ଠେଲିଦେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

କେବଳ ଦି୍ଲ୍ଲୀ କାହିଁକି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭୁବନେଶ୍ଵର ସମେତ ସବୁ ମହାନଗରୀରେ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ।

ବେଳ ଥାଉ ଥାଉ ଯଦି ଆମେ ସତର୍କ ନରହିବା ନିଶ୍ଚିତ ଆମେ ବି ଏହିରୋଗରେ ହେବା ସମ୍ମୁଖୀନ ।

1114 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର