Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

COVID-19 ଯୋଗୁ ଉତ୍କଟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟକୁ ଚାଲିଯିବେ 1 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ: ଗବେଷଣା

12/06/2020 at 5:36 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ :  କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ବିଶ୍ୱରେ ଗରିବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ବିଲିୟନରୁ ବି ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ଓ ଏଥିରେ କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା  ୩୯.୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏଥିରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ବିଶ୍ୱରେ ଗରିବଙ୍କ ସବୁଠୁ ବଡ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏକ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି।

 କିଙ୍ଗସ୍ କଲେଜ ଲଣ୍ଡନ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟାନ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ଏପରି ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଗବେଷକଙ୍କ  ନିବନ୍ଧ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଙ୍କ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟାଲ୍ ଇକୋନୋମିକ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ମ୍ୟାଗଜିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।  ଅଧ୍ୟୟନରୁ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟମ ଆୟକାରୀ ବର୍ଗଙ୍କ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ନାଟକୀୟ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ଯାହା ବୈଶ୍ୱିକ୍ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। 

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଦୈନିକ ୧.୯୦ ଡଲାର ଆୟକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତାର ମାପକାଠି ବିଚାର କରାଯାଏ ତେବେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଆୟରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସଙ୍କୋଚନ ହେଲେ ଅତିରିକ୍ତ ୩୯.୫କୋଟି ଲୋକେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଓହ୍ଲାଇଯିବେ।  ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ଏକ ବିଶାଳ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲିହୋଇଯିବେ।

ଆଫ୍ରିକାର ସାହାରା ମରୁଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୧୧.୯ କୋଟି ଲୋକେ ନୂଆକରି ଦାରିଦ୍ର୍ୟତାର ଅଭିଜ୍ଞତା କରିବେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ବଢିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଯଦି ସତ୍ୟ ହୁଏ ତେବେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଉପୁଜିଥିବା ସଂକଟରେ ବିଶ୍ୱରେ ଗରିବଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ବିଲିୟନରୁ ବି ଅଧିକ ହେବ।  

   Related Posts