Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବେଙ୍ଗଲ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଅହମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||

ଜଗା କାଳିଆ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଆହୁରି ପାଖାପାଖି ୫ ବର୍ଷ ଲାଗିବ, ତେବେ ଓଡିଶାରେ ଏବେ ହୋଇପାରିବ ଚିକିତ୍ସା : ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ

30/08/2018 at 2:53 AM

୩୦|୮: ଜଗା କାଳିଆଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ଆହୁରି ପାଖାପାଖି ୫ ବର୍ଷ ଲାଗିବ।  ଏପରି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଜାତୀୟ ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତି କମିଶନଂକୁ ଦୀଲ୍ଲି ଏମ୍‌ସ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଜଗା କାଳିଆଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଓଡିଶାରେ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଏମ୍‌ସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଜଗାକାଳିଆଙ୍କୁ ଏମ୍‌ସରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍‌ସ ଚାହୁଁଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆଇନଜୀବି ଓ ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ରାଧାକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ଜାତୀୟ ଅନୁସୂଚୀତ ଜନଜାତି  କମିଶନ ନିକଟରେ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ କମିସନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ସକୁ ରିପୋର୍ଟ ମଗାଯାଇଥିଲା । ରିପୋର୍ଟରେ ଏମ୍‌ସ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ଏହି ସୂଚନା ଆଧାରରେ ଆସନ୍ତା ସେପ୍‌ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ ପକ୍ଷ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଧାକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ କମିସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ରାଧାକାନ୍ତ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିସନଙ୍କ ନିକଟରେ କରିଥିଲେ । ଏମ୍‌ସ ପକ୍ଷରୁ ସମାନ ତଥ୍ୟ ମାନବାଧିକାର କମିସନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର 24 ସୁଦ୍ଧା ପକ୍ଷ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଧାକାନ୍ତଙ୍କୁ ମାନବାଧିକାର କମିସନ କହିଛନ୍ତି ।

ଏମ୍‌ସ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ କମିସନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହଁ । ଏବେ ବି ଜଗାକାଳିଆ ଏମ୍‌ସରେ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟୂନ ଆଉ ୬ମାସ ଏମ୍‌ସରେ ରଖଯାଉ ବୋଲି ରାଧାକାନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts