Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ଉପରେ ଲାଗୁନି ବ୍ରେକ୍: ଆଉ ୫ ଲକ୍ଷ କିଟ୍ କିଣିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି

15/07/2020 at 4:07 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୧୫।୦୭: ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଲଗାମବିହୀନ ହୋଇଗଲାଣି। ରାଜ୍ୟର ଚାରିଆଡେ ବିନା ବ୍ରେକରେ ଏହା ମାଡି ଚାଲିଛି। ଜୁନ ମାସରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପ୍ରତିଦିନ କରୋନା ମୁଣ୍ଡ ନେଉଛି। ଦୈନିକ ୫ ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ନୂତନ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ବଢାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଉ ୫ ଲକ୍ଷ କିଟ୍‌ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅର୍ଡର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଭିତରେ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଦୈନିକ ୭ ହଜାରରୁ ୯ ହଜାର ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ  ଜିଲ୍ଲାରେ ତଦାରଖ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି କରାଯିବା ସହିତ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ କରାଯିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫ ଲକ୍ଷ କରୋନା କିଟ୍ କିଣିବେ। ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଓଡିଶାରେ ପହଞ୍ଚିବ ୧ ଲକ୍ଷ କରୋନା କିଟ୍।

ଏଣିକି ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ଲିନିକ୍ ଓ ଲ୍ୟାବ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଏବେ ନିଜେ କିଣି ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୫ ହଜାର କିଟ୍ କିଣିଥିଲେ ସରକାର। ଏହି ସବୁ କିଟ୍‌କୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କୋଭିଡ୍-୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ ସହିତ ପ୍ରମୁଖ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲ।

   Related Posts