Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର କଳାକୃତୀ, ୮ ଓଡିଆ କଳାକାର ହାସଲ କଲେ ସଫଳତା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୩୦ ଯାଏଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପଡ଼ିଛି ଯୁବକଙ୍କ ରକ୍ତାକ୍ତ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆଉ କିଛି ?
  • ||
  • ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ଶାଢୀରେ ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ଦିନେ ବଢିବା ପରେ ପୁଣି କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୬୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଚୀନ ଉପରେ ଭାରତର ଆଉ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରହାର: ଡାଟା ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ବ୍ୟାନ୍ ହେଲା ୪୭ ଆପ୍

27/07/2020 at 1:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୭ : ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆହୁରି ୪୭ ଚାଇନା ଆପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି | ସରକାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୫୯ ଚାଇନା ଆପକୁ ବ୍ୟାନ କରିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ୪୭ ଚାଇନା ଆପ ବ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି | ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆପ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାନ ହୋଇଥିବା ଆପର କ୍ଲୋନିଙ୍ଗ ଆପ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି |

ଏହି ୪୭ ଆପ ଦେଶର ଡାଟା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଉଲଙ୍ଘନ କରୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହିସବୁ ଆପ ଡାଟା ଚୋରି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି | ଏହି ସବୁ ଆପ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଓ ଗୋପନ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଓ ଏମାନେ ଗୋପନୀୟତା ଆଇନ ଉଲଙ୍ଘନ କରିଛନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହିସବୁ ଆପକୁ ବ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି |

ଜୁନ ୨୯ ତାରିଖରେ ଭାରତରେ ୫୯ ଚାଇନା ଆପ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା | ବ୍ୟାନ ହୋଇଥିବା ଆପରେ ସାମିଲ ରହିଛି ଟିକଟକ, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର, ସେୟାରଇଟ, ହେଲ, ଲାଇକ, କ୍ୟାମ ସ୍କାନର ଇତ୍ୟାଦି | ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ୨୦୦୦ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଏହିସବୁ ଆପ ବ୍ୟାନ କରିଥିଲେ | 

ଲଦାଖ ଗଲୱାନ୍ ଘାଟିରେ ଜୁନ ୧୫-୧୬ ତାରିଖରେ ଭାରତୀୟ ଓ ଚୀନ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହିଂସା ଘଟଣାରେ ଭାରତର ୨୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ | ଏହାପରେ ଚୀନ ଓ ଚାଇନା ସାମଗ୍ରୀ ସମେତ ଚାଇନା ଆପକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟଙ୍କ କ୍ରୋଧ ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଇଥିଲା | ସାରା ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚାଇନା ସାମଗ୍ରୀ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ଜୁନ ୨୯ ତାରିଖରେ ସରକାର ୫୯ ଚାଇନା ଆପ ବ୍ୟାନ କରିଦେଇଥିଲେ | ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲା ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ ଟିକଟକ |

   Related Posts