Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ରାହୁଲ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଚିରି ଦେବା ପରେ ବ୍ୟଥିତ ଥିଲେ ମନମୋହନ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ

17/02/2020 at 2:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୦୨: ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚାହଁଥିଲେ ମନମୋହନ ସିଂହ । ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଇସ୍ତଫା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଫାଡି ଦେବାକୁ କହିବାରୁ ମନମୋହନ ସିଂହ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ନିଜ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଯୋଜନା ଆୟୋଗ (ବର୍ତ୍ତମାନ ନୀତି ଆୟୋଗ)ର ପୂର୍ବତନ ଉପଧ୍ୟାକ୍ଷ ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ଇସ୍ତାଫା ଦେବା ନେଇ କିଛି ନୂଆ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି ।  ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଫାଡି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଥିବା  ମନମୋହନ ସିଂହ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ତାଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ନଦେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ନିଜ ପୁସ୍ତକ “BLACKSTAGE” : THE STORY OF BEHIND INDIA HIGH GROWTHରେ ଇସ୍ତଫା ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ୨୦୧୩ରେ କଂଗ୍ରେସ (ୟୁପିଏ) ସରକାର ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିଥିଲା । ଯାହାକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ । ବିରୋଧର ପରିଭାଷା ଏପରି ଥିଲେ ଯେ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ପ୍ରେସମିଟ୍‌ କରି ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ‘complete nonsence’ କହି ଚିରି ଫାଡିଦେଇଥିଲେ ।  ଏହାପରେ ଏହି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ସରକାର ଫେରସ୍ତ ନେଇଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀରେ ଥିବା ମନମୋହନ ସିଂହ ନିଜ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳ ସହିତ ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଥିଲେ  । ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହିତ ସେତେବେଳେର ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଚିରି ଫାଡିବା କଥା ମନମୋହନ ସିଂହ ଜାଣିଥିଲେ । ସେ ତୁରନ୍ତ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆଙ୍କୁ ଯାଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚାହୁଛି । କିନ୍ତୁ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ତାଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ନଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ, ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ ।

କଣ ଥିଲା ସେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ -ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦାଗୀ ସାଂସଦ ଓ ନେତାମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ବିପକ୍ଷରେ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟକୁ ନିଷପ୍ରଭାବୀ କରିବା ପାଇଁ ସେତେବେଳେର ୟୁପିଏ ସରକାର ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏବଂ ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ କରି ଏହାକୁ ଚିରି ଫାଡି ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।  

   Related Posts