Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ବଡ ଧରଣର ସଫଳତା, ଅବୈଧ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ୨ଜଣ ଗିରଫ
  • ||
  • ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ୩୮୪ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ବୀରତା ପୁରସ୍କାର, ଘୋଷଣା କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି
  • ||
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା : ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଆରପିଏନ୍ ସିଂହ, ବିଜେପିରେ ହେବେ ସାମିଲ୍
  • ||
  • ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦଳାଚକଟା : ୬ ମୃତ, ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ବ୍ଲକ୍ ସେକ୍ସନ୍ ଅଫିସର୍, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଭାଙ୍ଗି କରୁଥିଲେ ସଭା, ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୭୮୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଓଡିଶା ଓପନ୍ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍, ଭାଗନେବେ ୧୭ ଦେଶର ୩୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ
  • ||
  • ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ମହିଳା ଏସଆଇ, ୨ ଘଣ୍ଟା ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ରାହୁଲ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଚିରି ଦେବା ପରେ ବ୍ୟଥିତ ଥିଲେ ମନମୋହନ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ

17/02/2020 at 2:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୦୨: ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚାହଁଥିଲେ ମନମୋହନ ସିଂହ । ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଇସ୍ତଫା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଫାଡି ଦେବାକୁ କହିବାରୁ ମନମୋହନ ସିଂହ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ ବୋଲି ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ନିଜ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଯୋଜନା ଆୟୋଗ (ବର୍ତ୍ତମାନ ନୀତି ଆୟୋଗ)ର ପୂର୍ବତନ ଉପଧ୍ୟାକ୍ଷ ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ଇସ୍ତାଫା ଦେବା ନେଇ କିଛି ନୂଆ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି ।  ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଫାଡି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଥିବା  ମନମୋହନ ସିଂହ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ତାଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ନଦେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ନିଜ ପୁସ୍ତକ “BLACKSTAGE” : THE STORY OF BEHIND INDIA HIGH GROWTHରେ ଇସ୍ତଫା ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ୨୦୧୩ରେ କଂଗ୍ରେସ (ୟୁପିଏ) ସରକାର ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିଥିଲା । ଯାହାକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ । ବିରୋଧର ପରିଭାଷା ଏପରି ଥିଲେ ଯେ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ପ୍ରେସମିଟ୍‌ କରି ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ‘complete nonsence’ କହି ଚିରି ଫାଡିଦେଇଥିଲେ ।  ଏହାପରେ ଏହି ଅଧ୍ୟାଦେଶ ସରକାର ଫେରସ୍ତ ନେଇଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀରେ ଥିବା ମନମୋହନ ସିଂହ ନିଜ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳ ସହିତ ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଥିଲେ  । ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହିତ ସେତେବେଳେର ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଣ୍ଟେକ ସିଂହ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଚିରି ଫାଡିବା କଥା ମନମୋହନ ସିଂହ ଜାଣିଥିଲେ । ସେ ତୁରନ୍ତ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆଙ୍କୁ ଯାଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୁଁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଚାହୁଛି । କିନ୍ତୁ ଆଲୁଓ୍ବାଲିଆ ତାଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ନଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ, ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ ।

କଣ ଥିଲା ସେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ -ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦାଗୀ ସାଂସଦ ଓ ନେତାମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ବିପକ୍ଷରେ ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟକୁ ନିଷପ୍ରଭାବୀ କରିବା ପାଇଁ ସେତେବେଳେର ୟୁପିଏ ସରକାର ଏକ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏବଂ ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ କରି ଏହାକୁ ଚିରି ଫାଡି ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।  

   Related Posts