Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ପାଣିପାଗ: ୧୮ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ମୌସୁମୀ ହେବ ସକ୍ରିୟ, ଗଜପତିରେ ସ୍ବାଭାବିକଠାରୁ ୫୯ ପ୍ରତିଶତ କମ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ

16/07/2019 at 7:29 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୬|୭; ଚଳିତମାସ  ୧୮ତାରିଖରୁ  ରାଜ୍ୟରେ ବଢିବ ବର୍ଷା ।  ସଜିନାଲ ଟ୍ରପଲାଇନ ଏବେ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ମୁହାଁ ହେଇଥିବାବେଳ ଦୁର୍ବଳ ମୌସୁମୀ ଏବେ ସକ୍ରିୟ, ଫଳରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥନାରେ ସ୍ବଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମଧରଣର ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କନ୍ଧମାଳ, ବଉଦ, ସୋନପୁର , ବଲାଙ୍ଗିର ବରଗଡ଼ ଆଦି ଜିଲ୍ଲା ଭିତରୁ ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ସ୍ଥନାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ । ​‌ ସେପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକଠାରୁ ୫୯ ପ୍ରତିଶତ କମ ବର୍ଷିା ହୋଇଥିବାବେଳେ,  ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଗଜପତିରେ ସବୁଠାରୁ କମ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ଼ କରାଯାଇଛି ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ର୍ଦୁବଳଥିବା ମୌସୁମୀ ଚଳିତମାସ ୧୮ ତାରଖରୁ ସକ୍ରିୟ ହେବ । ଆଉ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ବଢିବ । ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବାକୁ ହେଲେ ସିଜିନାଲ ଟ୍ରାପ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ରହିବା ଦରାକର । ଯାହାକି  କିଛି ଦିନହେଲା ପଂଜାବରୁ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରହିଥିଲା । ଆଷାଢ ମାସରେ ମୌସୁମୀର ଲଗଣା ବର୍ଷା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୌଶାଖ ମାସ ଭଳି ଖରା ଜନଜୀବନକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରି ପାକାଇଛି । ​‌ ସେପଟେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସୂଚନା ମୁତାବକ ୧୮ରୁ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷିବ ଓ ତାତି କମିବ ।

ଆସନ୍ତା ୨୪ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମଧରଣର ବର୍ଷା ହେବା ସହିତ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,କେନ୍ଦୁଝର, ମୟୁରଭଞ, କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା  କଳାହାଣ୍ଡି ଆଦି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଘଡ଼ଘଡି ଓ ବିଜୁଳି ସହିତ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।୧୮ ଓ୧୯ ତାରିଖରେ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଅଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡିଶା ସହିତ ପଶ୍ଚିମଓଡ଼ିଶରେ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।ଏପରକି  କନ୍ଧମାଳ, ନୟାଗଡ଼, ବଉଦ ,ସୋନପୁର, ବଂଲାଗିର, ବରଗଡ଼ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେବେ ରାଜ୍ୟର କିଛି ଦିନ ମୌସୁମୀ ଉଭାନ ହେବା ଫଳରେ ଜୁନ ପହିଲାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକଠାରୁ ୨୫ପ୍ରତିଶତ କମବର୍ଷା ରେକର୍ଡ଼ କରାଯାଇଛି । ୧୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ବୃଷ୍ଟିପାତ ସ୍ବଭାବିକଠାରୁ କମ ରହିଥିବାବେଳେ ବାକି ୧୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ବଭାବିକ ରହିଛି । ଜିଲ୍ଲାମନଙ୍କ ଭିତରେ ସବୁଠୁ କମ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଗଜପତିରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଗଜପତିରେ ୫୯ପ୍ରତିଶତ କମ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ଠାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀରେ ଘଡ଼ଘଡି ସହିତ ସ୍ବଳ୍ପ ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାଲେଶ୍ବରର ଗୋବିନ୍ଦପୁରଠାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୬.୪ମିଲିମିଟର  ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ଼ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts