Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ମୁଖ୍ୟ ଭୂ-ଭାଗକୁ ପ୍ରବେଶ ପରେ ସକ୍ରିୟ ହେଉଛି ମୌସୁମୀ, ଆଗାମୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟାରେ ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଦେଖିବେ ପ୍ରଭାବ

10/06/2019 at 4:06 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୬:  ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ବିଳମ୍ବରେ ଭାରତୀୟ ଭୂ-ଭାଗକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ମୌସୁମୀ। କେରଳ ଛୁଇଁବା ପରଠାରୁ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା କ୍ରମଶଃ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବିମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରମଧ୍ୟକୁ ନ ଯିବା ଲାଗି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସତର୍କତା ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆଗାମୀ ୪୮ ଘଣ୍ଟାରେ ମୌସୁମୀ ଆହୁରି  ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଦେଶର ପୂର୍ବୋତ୍ତର କ୍ଷେତ୍ରର ପାଣିପାଗରେ ବଡଧରଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ ବୋଲି ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

ମୁମ୍ବାଇରେ ରବିବାର ପ୍ରାକ୍ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଲୋକଙ୍କୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମରୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି। ଏବେ ମୌସୁମୀଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢୁଥିବାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି।ଗତ ବର୍ଷମାନଙ୍କରେ   ମୌସୁମୀ ମେମାସ  ଶେଷ ଅଥବା ଜୁନ ପହିଲାସୁଧା କେରଳ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଚଳିତବର୍ଷ ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ୧ ସପ୍ତାହ ବିଳମ୍ବରେ ମୁଖ୍ୟଭ-ଭାଗକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବାବେଳେ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମୌସୁମୀ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଆହୁରି ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ସାଧାରଣତଃ ଜୁନ ୧୦ ଓଡିଶାକୁ ମୌସୁମୀ ପହଞ୍ଚିବାର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ। ତେବେ ମୌମସୁମୀ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ଉପକୂଳ ସମେତ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଏବେବି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରି ଜାରି ରହିଛି। ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳଗୁଳି ଜନଜୀବନକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଇଛି। ଆକାଶ ବାଦଲ ଛାଇ ରହୁଥିବାରୁ ଏଭଳି ପାଗ ଅନୁଭୂତ ହେଉଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛନ୍ତି।ତେବେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ତାପମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରିଣ ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଅନେକ ସହରାଞ୍ଚଳର ଦିନବେଳା ତାପମାତ୍ରା୪୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚୁଛି।

   Related Posts