Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସ୍କାଇମେଟ୍‌ର ଘୋଷଣା: ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମି

30/05/2020 at 3:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୦୫: ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରକୋପ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ମୌସୁମିକୁ ନେଇ ଆସିଛି ଖୁସିର ଖବର। ଘରୋଇ ପାଣିପାଗ ଏଜେନ୍ସି ସ୍କାଇମେଟ୍‌ ଦେଶରେ ମୌସୁମି ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଘୋଷଣା କରିଛି। ମାତ୍ର ଆଇଏମଡି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହାର ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ। ମୌସୁମି ଶୁକ୍ରବାର କେରଳ ଛୁଇଁଛି। ସାଧାରଣତଃ ଦେଶରେ ଜୁନ ୧ରେ ମୌସୁମି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ମାତ୍ର ଏଥର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୌସୁମି କେରଳ ଛୁଇଁଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌସୁମି ବର୍ଷା ସ୍ଵାଭାବିକ ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି, ଯାହା ଚାଷୀକୂଳ ସହିତ ଦେଶ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତିକର କଥା।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ(IMD) ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୌସୁମି ବର୍ଷା ସ୍ଵାଭାବିକ ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ୮ରେ ମୌସୁମି କେରଳ ଛୁଇଁଥିଲା। ମାତ୍ର ଏଥର ମେ ୩୦ରେ ମୌସୁମିର ଆଗମନ ହୋଇଛି।

ସ୍ଵାଭାବିକ ମୌସୁମି ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ବହୁତ ହିଁ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ। ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ମାନ୍ଦାରେ ଗତି କରୁଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରକୋପରେ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ଵ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। ଏବେ ଝମାଝମ ମୌସୁମି ବର୍ଷା ଦେଶର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ଦୂର କରିବ।

ଭାରତ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ଦେଶ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମୌସୁମି ସ୍ଵାଭାବିକ ରହିବା ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗି ଶୁଭ ସଙ୍କେତ। ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ଖରିଫ ଫସଲ ମୌସୁମି ବର୍ଷା ଉପରେ ନିର୍ଭର। ଭଲ ମୌସୁମିରେ ଫସଲ ଭଲ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବଢିଥାଏ।

   Related Posts