Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

କେରଳରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି ମୋସୁମୀ ବର୍ଷା

29/05/2018 at 11:24 AM

ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ କେରଳ ଛୁଇଁଛି । ଏବଂ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଚାରି ମାସିଆ ବର୍ଷା ଋତୁ । ଦେଶର କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ଜୀବନ ଭାବେ ପରିଚିତ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ କେରଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ, ଆଇଏମଡି । ସାଧାରଣତଃ ଜୁନ୍ ୧ ତାରିଖରେ ମୌସୁମି କେରଳରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ବେଳେ ଏଥର ଟିକେ ସଅଳ ଆସିଛି । ପ୍ରାୟ ଦେଢ ମାସରେ ସାରା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଛୁଉଁଥିବା ଏହି ମୌସୁମୀର ସ୍ଥିତିରୁ ଦେଶରେ ଏଥର ସାଧାରଣ ବା ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଆଇଏମଡି । ମୌସୁମୀର ସଅଳ ପ୍ରବେଶ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି । ଯଦି ସ୍ଥିତି ସ୍ବାଭାବିକ ରୁହେ ତେବେ ଜୁନ୍ ୧୦ ସୁଦ୍ଧା ମୌସୁମୀ ଓଡ଼ିଶା ଛୁଇଁବ । ଦୁଇ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାକ୍ ମୌସୁମି ବର୍ଷା ବି ହୋଇପାରେ ।
ମୋସୁମୀର ସଅଳ ଆଗମନ ଖୁସି ଆଣିଥିବା ବେଳେ, ପ୍ରକୃତିର ଆଉ ଏକ ରୂପ କିନ୍ତୁ ଭୟଙ୍କର । ଝାଡଖଣ୍ଡ, ବିହାର ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ କାଳବୈଶାଖୀର ପ୍ରଭାବ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଛି । କାଳବୈଶାଖୀ ଜନୀତ ଝଡ ତୋଫାନଓ ବଜ୍ରପାତରେ ତିନି ରାଜ୍ୟରେ ଅତିକମ୍ ରେ ୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ୧୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୮ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସୋମବାର ରାତିରେ ଉନାଓ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ବିହାରରେ ଝଡ ତୋଫାନ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ୧୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି । ଏହାସହ ଏହି ତିନି ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷା ପବନ ସହ ବଜ୍ରପାତ ନେଇ ସତର୍କତା ବି ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

   Related Posts