Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ଆସି ଟାପୁରେ ଫଶିଲେ ମାଙ୍କଡ ପଲ, ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଲାଗି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କଲେ ବନବିଭାଗ

21/11/2019 at 12:12 PM

ମାଲକାନଗିରି ୨୧।୧୧: ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ଆସି ଟାପୁରେ ଫଶି ଯାଇଛନ୍ତି ମାଙ୍କଡ ପଲ । ଜଳବନ୍ଦୀ ମାଙ୍କଡଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରେସ୍କ୍ୟୁ ଅପରେସନ । ୫ଦିନ ଧରି ନାନା ଉପାୟ କରିବା ପରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏବେ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବନବିଭାଗ ।

ଛତିଶଗଡ କାଙ୍କେର ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଧୁଆ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଭିତରେ ଥିବା ଏକ ଟାପୁରେ ଶତାଧିକ ମାଙ୍କଡ ଫଶି ରହିଛନ୍ତି । ଖବର ପାଇ ବନବିଭାଗ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ପାଣି ଭିତରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରି ମାଙ୍କଡଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏଥିରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ଦୁଧୁଆ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଲାଗି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବନବିଭାଗ ।

ବୁଧବାବନ୍ଧ ଗାଁ ପାଖ ପାହାଡ଼ରେ ଶତାଧିକ ମାଙ୍କଡ଼ ରହୁଥିଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ବେଳକୁ ଏହି ପାହାଡ଼ରେ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ବେଷଣରେ ମାଙ୍କଡ଼ ପଲ ଏଣେ ତେଣେ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ସେମାନଙ୍କ ମୂଳ ବାସସ୍ଥାନରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ପାହାଡ଼ରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଖାଦ୍ୟର ସନ୍ଧାନ ପାଇ ପଲ ପଲ ହୋଇ ସବୁ ମାଙ୍କଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଏହି ପାହାଡ଼କୁ ଚାଲି ଆସିଲେ।

କିନ୍ତୁ ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ଅଧିକ ରହିଥିଲା ଯେ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ସରିଗଲା। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ପୁଣି ଫେରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ବି ବର୍ଷା ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବାରୁ ଆଉ ଆସିପାରି ନଥିଲେ। ପାହାଡ଼କୁ ଚାରିଆଡ଼ୁ ବର୍ଷା ପାଣି ଘେରି ରହିଥିଲା। ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ କିଛି ମାଙ୍କଡ଼ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ। ବହୁ ମାଙ୍କଡ଼ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସହ ରୋଗରେ ପଡ଼ିଲେ। ପ୍ରାୟ ୩ମାସ ହେଲା ମାଙ୍କଡ଼ଙ୍କୁ ଆଦୌ ଖାଦ୍ୟ ମିଳିନଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

   Related Posts