Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଜପତି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନୂଆଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଆସିଲା ‘ମଙ୍କିପକ୍ସ’ ରୋଗ, ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ?

18/07/2021 at 2:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୭ : ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଯେଉଁଠି କରୋନା ପାଇଁ ହାହାକାର ସ୍ଥିତି ସେଠି ଦିନକୁ ଦିନ ନୂଆ ନୂଆ ରୋଗ ବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ, ୟଲୋ ଫଙ୍ଗସ, ହ୍ୱାଇଟ ଫଙ୍ଗସ ପରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହରର ଭୟ ଦେଖାଦେଇଛି । ସମସ୍ତ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପୁନଃ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ତୃତୀୟ ଲହରର ଭୟ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) ଏକ ଗୁରତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେଇ ପୁଣି ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଦେଇଛି ।

ସିଡିସି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ଟେକ୍ସାସ ସହରରେ ଦେଖାଦେଇଛି ‘ମଙ୍କିପକ୍ସ’ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ’ । ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହି ମାମଲା ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର କିଛି ସହରରେ ‘ମଙ୍କିପକ୍ସ’ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ସିଡିସି କହିବା ମୁତାବକ ‘ମଙ୍କିପକ୍ସ’ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନିକଟରେ ନାଇଜେରିଆରୁ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ । ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଅନ୍ୟ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି ।

ମଙ୍କିପକ୍ସ ସଂକ୍ରମଣ କ’ଣ ?
ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୭୦ ମସିହାରେ ମଣିଷଙ୍କଠାରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ମାମଲା ପ୍ରଥମେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଫ୍ରିକାର ୧୧ଟି ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଭୂତାଣୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ୧୯୫୮ରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ପ୍ରାଥମିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଗବେଷଣା ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କରେ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ୧୯୭୦ରେ କଙ୍ଗୋ (ଆଫ୍ରିକା)ରେ ମଣିଷମାନଙ୍କରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ।
କିପରି ଏହା ଆମେରିକାରେ ବ୍ୟାପିଲା?
ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଆମେରିକାରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଏହା ପରେ ଘାନାରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଘରୋଇ କୁକୁରଙ୍କ ଠାରେ ଏହାର କାରଣ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଏହି ଭାଇରସର ମାମଲା ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏସୀୟ ଦେଶରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ ।
ଏହା କିପରି ବିସ୍ତାର ହୁଏ ?
ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭୂତାଣୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ତେବେ WHO ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ମଣିଷରୁ ଅନ୍ୟ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମଣ ବହୁତ କ୍ୱଚିତ୍ । ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଛିଙ୍କି ଏବଂ କାଶ କରେ, ବୁନ୍ଦା ବୁନ୍ଦାରେ ଭୂତାଣୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ । ଯାହା କୋଭିଡ ପରି ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରକ୍ତ, ଶାରୀରିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଚର୍ମ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜୀବାଣୁ ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।
କ’ଣ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ?
WHO ଅନୁଯାୟୀ, ମାଙ୍କଡ଼ମାନେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ୬ ରୁ ୧୩ ଦିନ ଲାଗିପାରେ । ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଜ୍ୱର, ପ୍ରବଳ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ପିଠି ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଲସିକା ଗ୍ରନ୍ଥି ଫୁଲିଯିବା । ଜଣେ ଅସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁହଁ, ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ବଡ଼ ବଡ ଫୋଟକା ପରି ପିମ୍ପଲ୍ ବାହାରିପାରେ । ଯଦି ସଂକ୍ରମଣ ଗୁରୁତର ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଦାଗ ଆଖିର କର୍ଣ୍ଣିଆକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।
ଚିକିତ୍ସା କିପରି କରାଯାଏ ?
WHO ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍କିପକ୍ସ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଉପଶମ ନାହିଁ । ଛୋଟପୋକ ଟିକା (ଟିକା ଜୀବାଣୁରୁ ନିର୍ମିତ) ମଙ୍କିପକ୍ସରୁ ରକ୍ଷାକାରୀ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିରଳ ‘ମଙ୍କିପକ୍ସ’ ଭୂତାଣୁ ଚିକେନପକ୍ସ ଭୂତାଣୁର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ । ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ । ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ବଡ ଗ୍ରାନୁଲ୍ସ ଆଧାରରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts