Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଜଣଙ୍କ ହସ କରିଥିଲା ବିଶ୍ବକୁ ବାଇଆ …ଏବେ ପଲିଥିନ ତଳେ ଆଉଜଣେ ମୋନାଲିସା, ପଢନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର…

25/09/2019 at 12:18 PM

ଧାମନଗର ( ଅଜୟ ପଣ୍ଡା)୨୫|୯:  ଲିଓନାର୍ଡୋ ଦା ଭିନ୍ସଙ୍କ ମୋନାଲିସା ଚିତ୍ ର ହସକୁ ନେଇ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା । କାହା ନାଁ ମୋନାଲିସା ହୋଇଥିଲେ , ଆଖି ଆଗରେ ଉଙ୍କିମାରେ ସେହି ପରିକଳ୍ପିତ ମୋନାଲିସା ର ହସ ହସ ମୁହଁ । ମନରେ ଆସେ ସୁନ୍ଦର ଝିଅଟିଏ ହୋଇଥିବ । ହେଲେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଚଷାଖଣ୍ଡରେ ପଲିଥିନ ତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ମୋନାଲିସା ଆଖିରେ ହସ କୁଆଡ଼େ ଉଭେଇ ଯାଇଛି । ଆଉ ଅଛି ମେଞ୍ଚାଏ ଦୁଃଖ । ଆଉ ଅନ୍ଧାର ଦିଶୁଥିବା ଭବିଷ୍ୟତ । ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଏଇ ମୋନାଲିସାଙ୍କ କାହାଣୀ ।

ଗାଧୁଆବେଳେ କମଳା ଆଉ ଲଙ୍କା ଦଳା ଭାତ ଖାଇବାକୁ କିଏ ବା ପସନ୍ଦ କରିବ। ହେଲେ ମୋନାଲିସା ତାର ଶାଶୂ ଆଉ ତିନି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଥିଲା ଏହା ହିଁ ଭରସା । ଭାତ ରାନ୍ଧିବା ପରେ ତରକାରୀ କରିବାକୁ ପରିବା ପତ୍ର କାଟିଥିଲେ । ହେଲେ ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ଚୁଲି ଓଦା ହୋଇଯିବାରୁ ରୋଷେଇ କରିପାରିଲେନି । ଭୋକରେ ଆଉଟୁ ପାଉଟୁ ହେଉଥିବା ୬ ପ୍ରାଣୀ ଏମିତି ହିଁ ଗୋଟିଏ ଥାଳିରେ ଖାଇଲେ। ମନ ଭିତରେ କଷ୍ଟ ଥିଲେ ବି ପରିସ୍ଥିତି ସେମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି ।

କେବଳ ଆଜି ଯେ ଏମିତି ଅବସ୍ଥା ତାହା ନୁହଁ । ସବୁଦିନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଏମିତି ଅବସ୍ଥା । ଆଜି ନୁହେଁ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କରଦା ପଞ୍ଚାୟତର ଚଷାଖଣ୍ଡ ଗାଁ ନନ୍ଦିପୁର ସ୍କୁଲ କଡ଼ରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି ମୋନାଲିସା , ଶାଶୂ ସତ୍ୟଭାମା ଓ ୩ ଛୁଆ । ନୁଆଣିଆ ଜରି ଛପର ଘର।  ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଯେଉଁ ଘର କରିଥିଲେ, ସେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି । ହେଲେ ପାଉଁଶ ଗଦା, ବରଗଛ ମୂଳ କିଆ ବୁଦା କଡରେ ବଂଚିବାକୁ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି।

 କାନ୍ଥ ବୋଲି କିଛି ନାହିଁ। ଛପରରୁ ଓହଳିଥିବା ଜରି ହିଁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ, ସାପ ବିଛାଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛି। ବର୍ଷା ଦିନେ ୫ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ହୋଇ ଗଡ଼ିଯାଏ। ବେଶୀ କଷ୍ଟ ପାଏ ୧୩ ମାସର ରୁଦ୍ର। ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ଚଟାଣରେ ଜରି ପାଲ ଉପରେ ଶୋଇ ଶୋଇ ରୋଗରେ ପଡ଼ିଗଲାଣି। ହେଲେ ସମସ୍ତେ ନିରୁପାୟ।

ପରିବାର ପୋଷିବା ଲାଗି ମାସିକ ସାଢ଼େ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦରମାରେ ଭଦ୍ରକରେ ମୂଲ ଲାଗୁଛନ୍ତି ସ୍ବାମୀ କାଳନ୍ଦୀ। ସେହି ଟଙ୍କାରେ ନିଜେ ଚଳି ପରିବାର ପୋଷିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଯାଉଛି। ନିଜର ଜମି କି ଘର ଡିହ ଖଣ୍ଡିଏ ନାହିଂ ।  ଘର କରିବେ କଣ । ଶାଶୁ ସତ୍ୟଭାମା ସ୍କୁଲରେ ପାଚିକା କାମ କରନ୍ତି ।  ପର୍ବ ପର୍ବାଣିରେ ସମସ୍ତେ ନୂଆଲୁଗା ପିନ୍ଧିବା ବେଳ ମୋନାଲିସାଙ୍କ ୨ ଝିଅ ସ୍କୁଲରୁ ମିଳିଥିବା ଡ୍ରେସରେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ।

 କିନ୍ତୁ ମୋନାଲିସା ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଠାରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନୟନ ଅଧିକାରୀ ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ପାଖରେ କେତେ ଥର ଗୁହାରି କଲେଣି । କିନ୍ତୁ  ସମସ୍ତେ କେବଳ ଆଶା ଦିଅନ୍ତି । କଥା ରଖି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଥର କିନ୍ତୁ ମୋନାଲିସା ଙ୍କର  ଏମିତି ଦୂରାବସ୍ଥା ଜାଣିବା ପରେ ସରକାରୀ ଙ୍କର ବସୁନ୍ଧରା ଯୋଜନାରେ ଜାଗା ଖଣ୍ଡିଏ  ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ଧାମନଗର ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନୟନ ଅଧିକାରୀ ।

ସାଧାରଣ ଖଟିଖିଆ , ମୁଲିଆ ଓ ନିଃସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କର କାହିଁ କେତେ ଯୋଜନା । କିନ୍ତୁ ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମୋନାଲିସା ଙ୍କ ପାଇଁ ସତେ ଯେମିତି ସାତ ସପନ । ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ କାହା ସ୍ଵାର୍ଥରେ ।

   Related Posts