Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଅହମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ପୀଠରେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ମହାଦୀପ, ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳନ ହେବ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା
  • ||

ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସହ ନାଚିଲେ ମୋକିମ୍ : ଧୁମଧାମରେ ପାଳିଲେ ସହରାଇ ପର୍ବ

4/11/2019 at 2:49 PM

କଟକ୪/୧୧:  ପର୍ବ ପାଳିଲେ ନିଜେ ଝୁମିଲେ ଏବଂ ସାଙ୍ଗରେ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନଚାଇଲେ। ଏଭଳି ଏକ ବିରଳ ନୃତ୍ୟ ଗୀତର ଆସର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କଟକ ସହରରେ ।କଟକରେ ରହୁଥିବା ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଆଦିବାସୀ ମାନେ ରବିବାର ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନର ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ସହରାଇ ଯେଉଁଠି ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାୟ ସବୁବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ପର୍ବର  ସଂଜ୍ଞା କାହାପାଇଁ କଣ ହୋଇପାରେ ।ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଛି ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦ୍ବୀପାବଳି । ଯାହାକୁ ଦେଶ ତମାମ ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଦ୍ବୀପାବଳିର ପ୍ରାୟ ୧ ସପ୍ତାହ ପରେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ପାରଂପରିକ ସହରାଇ ପର୍ବ।ଯାହା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଦ୍ବୀପାବଳି । ତେବେ ଖାସ୍‌ କଥା ହେଲା କଟକରେ ପାଳିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସହରାଇ ପର୍ବରେ  ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୁକିମ୍‌ଙ୍କୁ ବେଶ୍ ନଚାଇଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ।

କାହିଁ କେତେବର୍ଷ ହେଲା କଟକରେ ଏମିତି ପର୍ବ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି। ଯେହେତୁ ସହରରେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।ତେଣୁ ସେମାନେ ନିଜ ଭିଟାମାଟିକୁ ଯାଇ ପର୍ବ ପାଳିବା ଅପେକ୍ଷା  କଟକରେ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାଟା ଉଚିତ ମନେ କରୁଛନ୍ତି. ।ତେବେ ଏହି ପର୍ବର ବିଶେଷତା ହେଲା ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ମାନେବି ଏହି ପର୍ବରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାଚ କରିବାଲାଗି ମଧ୍ୟ ପଛାଉ ନାହାଁନ୍ତି।ଅର୍ଥାତ ଯୁଗ ଯେତେ ବଦଳିଲେବି  ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ସେଥିରୁ ଦୂରେଇବାଟା ବୋଧ୍‌ ହୁଏ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

ଏମିତିରେ କଟକିଆ ମାନେ ବର୍ଷ ତମାମ ପର୍ବରେ ମସଗୁଲ୍‌ ରୁହନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କଟକି ଜୀବନଯାତ୍ରାରେ ଯେବେ ଆଦିବାସୀ ଚଳଣିକୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ, ସେତେବେଳେ ଅନୁଭବ ହୁଏ ଯେ, ସତରେ କଟକ ହେଉଛି ଲୋକ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରାଣକେନ୍ଦ୍ର।

   Related Posts