Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

କିଏ ସେ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ଅହମଦୁଲ୍ଳା ଶାହ, ଯାହା ନାଁରେ ନାମିତ ହେବ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମିତ ହେଉଥିବା ମସଜିଦ

6/06/2021 at 2:51 PM

ଅଯୋଧ୍ୟା ୦୬/୦୬ : ଅଯୋଧ୍ୟା ଧନୀପୁର ଗାଁରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁଥିବା ମସଜିଦ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରର ନାଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଓ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ମୌଲବୀ ଅହମଦୁଲ୍ଳା ଶାହ ଫୈଜାବାଦୀଙ୍କ ନାଁରେ ରଖାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଅହମଦୁଲ୍ଳା ଶାହ ଫୈଜାବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୧୬୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଇଣ୍ଡୋ-ଇସ୍ଲାମିକ କଲଚର ଫାଉଣ୍ଡେସନ (IICF) ଅନୁଯାୟୀ, ଅହମଦୁଲ୍ଳା ଶାହ ୧୮୫୭ ମସିହା କ୍ରାନ୍ତି ପରେ ଆୱାଦକୁ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଠାରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ IICF ମସଜିଦ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ, ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

IICF ସଚିବ ଅତହର ହୁସେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଶହୀଦ ଦିବସରେ ଆମେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଜାନୁଆରୀରେ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ମୌଲବୀ ଫୈଜାବାଦୀଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ଭାଇଚାରାର ପ୍ରତୀକ । ସ୍ୱାଧୀନତାର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧର ୧୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଅହମ୍ମଦୁଲ୍ଲା ଶାହା ଫୈଜାବାଦୀଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅଧିକାରୀ ମିଳିନାହିଁ । ମସଜିଦ ସରାୟ, ଫୈଜାବାଦ ଯିଏ ୧୮୫୭ ବିଦ୍ରୋହ ସମୟରେ ମୌଲବୀଙ୍କ (ଧର୍ମଗୁରୁ) ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଥିଲା । ସେହି ଏକମାତ୍ର କୋଠା ନାଁରେ ରହିଛି ।

ହୁସେନ କହିଛନ୍ତି, ବ୍ରିଟିଶ ଏଜେଣ୍ଟ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମାରିଥିଲେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଓ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ଅଲଗା ଜାଗାରେ ଦଫନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେପରି ଲୋକେ ତାଙ୍କ କବରକୁ ସମାଧି କରିପାରିବେନି । ମସଜିଦର ଟ୍ରଷ୍ଟି କ୍ୟାପଟେନ ଅହମଦ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟିଶ ଫୈଜାବାଦୀଙ୍କୁ ଭୟ କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବି ଇଂରେଜ ଭୟ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ ଜର୍ଜ ବ୍ରୁସ୍ ମଲେସନ୍ ଏବଂ ଥୋମାସ୍ ସେଟନଙ୍କ ଭଳି ବ୍ରିଟିଶ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ସାହସ ଏବଂ ବୀରତ୍ୱ ବିଷୟରେ ବହୁତ କିଛି ଲେଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିନାହିଁ ।

   Related Posts