Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ମୋଦିଙ୍କ ପରାମର୍ଶ: ସେମାନେ ଚାହିଁଲେ ଗାଁରେ କରୋନା ପଶି ପାରିବନି

24/04/2020 at 10:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୪/୪: ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଦିବସରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେସିଂରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ଗ୍ରାମଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ର ଦେବା ସହ ଗ୍ରାମ ସ୍ବରାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଏବଂ ସ୍ବାମୀତ୍ବ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ କରୋନା ଲଢେଇ ସଂପର୍କରେ ବି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ।

ସରପଞ୍ଚମାନେ ଚାହିଁଲେ ଗାଁରେ କରୋନା ପଶିପାରିବନି।  ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ କରୋନାକୁ କେମିତି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ଆଜି ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି।  ଆଜି ଥିଲା ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ  ଦିବସ। ତେବେ ମହାମାରୀ କରୋନାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କିଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ସେନେଇ ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆମକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ଶିଖାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଆମେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛେ । ଆଗକୁ ଆହୁରି ସମସ୍ୟା ଆସିବ । ଡରି ନଯାଇ ଏହାର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ଏଥିସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୨ ଗଜ ଦୂରତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇ ଗ୍ରାମ ସ୍ବରାଜ ପୋର୍ଟାଲର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ପଞ୍ଚାୟତକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଇଜେସନ କରିବା ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ।  ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶ ଏବଂ ପାଣ୍ଠି ତଥ୍ୟ ପୋର୍ଟାଲରେ ରହିବ ।  ପୋର୍ଟାଲ ଜରିଆରେ ପଂଚାୟତର ସମସ୍ୟା ଏବଂ  ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଗାଁର ଯେ କୌଣସି ନାଗରିକ ଏହା ଦ୍ବାରା ପଞ୍ଚାୟତରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ସବୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜାଣି ପାରିବେ । ଏଥି ସହ ସ୍ବାମୀତ୍ବ ଯୋଜନାର ବି ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଜରିଆରେ ଗ୍ରାମ ସଂପତ୍ତିର ମ୍ୟାପିଂ କରାଯିବ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଜମିବାଡିକୁ ନେଇ ଗାଁ ଗାଁରେ ଲାଗୁଥିବା କଳି ଝଗଡା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହେବ । ୬ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସ୍ବାମୀତ୍ବ ଯୋଜନା । ୩ ପଞ୍ଚାୟତ ସଶକ୍ତ ହେଲେ ଅର୍ଥନୀତି ସଶକ୍ତ ହେବ । ଅର୍ଥନୀତି ସଶକ୍ତ ହେଲେ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ । ତେଣୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିରେ ସରପଞ୍ଚମାନଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି

   Related Posts