Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭୀମସାରରେ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡି ପୋଡିଗଲା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଓ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କର ୫ଟି ଫ୍ରିଜର
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||

କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଲାଗି ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିଲେ ମୋଦି, ମିଳିବ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ

13/11/2020 at 4:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୧୧: କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଦିନଦିନ ଧରି ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବା ଯୋଗୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଅନଲକ୍‌ ପରେ ବି ଅର୍ଥାଭାବ ଯୋଗୁ ଲୋକେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏଥିରେ  ସରକାର କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହାୟତା ଲାଗି ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି।

କାରବାର ପୁଣି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ, ଅଥବା ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସାୟକୁ ଗତି ଦେବା ଲାଗି ସରକାର ଅନେକ ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣଦାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ଏପରି ବ୍ୟବସାୟୀ ଋଣ ନେଇ ପୁଣି ପୂର୍ବ ପରି ନିଜର କାରବାର କରିପାରିବେ। ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ଋଣ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସରୁ ମିଳିପାରୁଛି। ଶିଶୁ, କିଶୋର ଓ ତରୁଣ ଲୋନ ସ୍କିମରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଋଣ ନେଇ ପୁଣି କାରବାରକୁ ଗତି ଦେଇପାରିବେ।

ଶିଶୁ ଋଣ ଯୋଜନାରେ ଛୋଟମୋଟ କାରବାର ଲାଗି ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ କିଶୋର ଯୋଜନାରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ମିଳିପାରୁଛି। ସ୍ୱଳ୍ପ ସୁଧହାରରେ ଯୋହି ସବୁ ଯୋଜନାରେ ଋଣ ମିଳିପାରୁଥିବା ବେଳେ ଋଣ ସୁଝିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘ ଅବଧି ମିଳୁଛି। ଏଣୁ କୌଭିଡ-୧୯ରେ ବୃତ୍ତି ହରାଇଥିଲେ ଅଥବା ବ୍ୟବସାୟ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ ମୁଦ୍ରା ଋଣ ଯୋଜନାର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଲାଭ ନେଇପାରିବେ।

   Related Posts