Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜାସନ ରୟ ଓ ଓ୍ଵିଲିୟମସନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ଲଗାତାର ପରାଜୟ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ହରାଇ ବିଜୟର ସ୍ଵାଦ ଚାଖିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ବିଜାପୁର ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ନକ୍ସଲ ହମ୍‌ଲା, ଜାରି ରହିଛି ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ନ୍ୟୁଜ7ରେ ପୁଣି ଆାରମ୍ଭ ହେବ ‘ହଟସିଟ୍ ’, ସିଜନ-୨ରେ ସାମିଲ୍‌ ହେବେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି
  • ||
  • ଆଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ ! ଜର୍ମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ ଭୋଟରେ ହାରିଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ପାର୍ଟି, କ୍ଷମତା ଡୋର ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ହୋଇନି ବେଶୀ ପବନ, କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା : SRC
  • ||
  • କାଲିମେଳା : ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛି ୨ରୁ ୩ଫୁଟ ବର୍ଷାଜଳ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅଟକିଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ମୋହନା : ଗଜପତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ‘ଗୁଲାବ’, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||

ପୁଣି ମୋଦି-ନବୀନ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଲେ ହଟ୍ ଲାଇନ୍‌ରେ : ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ସରଗରମ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଘଟଣା…

26/07/2019 at 6:07 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୬|୭: ପୁଣି ମୋଦି-ନବୀନ ହଟ୍ ଲାଇନ କନେକ୍ସନ । ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନର ସଂଶୋଧିତ ବିଲ୍ କୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ନବୀନଙ୍କୁ ଟେଲିଫୋନ କରିଛନ୍ତି ମୋଦି । ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାସ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଫୋନରେ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ଆଲୋଚନାକୁ ନେଇ ଓଡିଶାରେ ବି ସରଗରମ ରାଜନୀତି ।

କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମମତାଙ୍କ ହଲାପଟା ଦେଖି ନବୀନ ମୋଦିଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଦେଉଛନ୍ତି । ବିଜେଡି-ବିଜେପିର ଯୁକ୍ତି, ବିକାଶ ଓ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରାଯାଉଛି । କିଛି ଭିତିରି ବୁଝାମଣା ନାହିଁ ।

ପାଟକୁରା ଇଲେକ୍ସନ ସରିବା ପରେ ପୁଣି ବିଜେଡି-ବିଜେପି ବନ୍ଧୁତା ଚର୍ଚ୍ଚା । ମୋଦି-ନବୀନଙ୍କ ବନ୍ଧୁତାର ଚର୍ଚ୍ଚା । ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ପଠାଇବା ଠାରୁ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନର ସଂଶୋଧିତ ବିଲ୍ କୁ ସମର୍ଥନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ଭିତରେ ବଦଳୁଥିବା ସମୀକରଣକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି ।

 

ଗତକାଲି ଲୋକସଭାରେ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନର ସଂଶୋଧିତ ବିଲ୍ କୁ ବିଜେଡି ଯେଭଳି ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ସମର୍ଥନ କଲା ଏବଂ ଏନେଇ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟନାୟକଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଟେଲିଫୋନ କରି କଥା ହେଲେ ତାକୁ ନେଇ ଆଜି କଂଗ୍ରେସ ତୀର ମାରିଛି । ଦଳ କହିଛି, ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗରେ ଯେଭଳି କେନ୍ଦ୍ରର ବିଜେପି ସରକାର ମମତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ବଢାଉଛନ୍ତି ଓଡିଶାରେ ସେଭଳି ନକରିବା ପାଇଁ ନବୀନ ମୋଦିଙ୍କୁ ସବୁକଥାରେ ସମର୍ଥନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଲାଗୁଛି ବିଜେଡି-ବିଜେପି ଭିତରେ ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ।

କଂଗ୍ରେସର ଅଭିଯୋଗ ମୋଦି ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ନବୀନ ତାକୁ ଅକ୍ଷରେ ଅକ୍ଷରେ ପାଳୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବଭଳି ଆଉ ବିଜେଡି କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜୁନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ନେତା ପରସ୍ପରକୁ ଦେଖିଲେ ଯେମିତି ଚିହିଁକି ଉଠୁଥିଲେ ଏବେ ସେ କଥା ବି ନାହିଁ । ତେବେ କଂଗ୍ରେସର ଏଭଳି ଯୁକ୍ତିକୁ ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ବିଜେଡି ବିଜେପି ଭିତରେ ବୁଝମଣା ଥାନ୍ତା ତାହାଲେ ପାଟକୁରା ନିର୍ବାଚନରେ ଯେଭଳି ଦୁଇଦଳ ଫାଇଟକଲେ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥାନ୍ତା ବୋଲି ବିଜେଡି ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛି । ଯେଉଁଠି ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟର ସ୍ବାର୍ଥ ଅଛି ସେଠି କିଏ କାହାକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଲେ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ବୋଲି ବିଜେପି ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ନବୀନ-ମୋଦି ସମୀକରଣକୁ ନେଇ ଜୋର ଚର୍ଚା ।

ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନର ସଂଶୋଧିତ ବିଲ୍ କୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ କରିବା ପରେ ଏବେ ସଂସଦରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ କନଫିଡେନ୍ସ ବଢିଯାଇଛି । ଆଗକୁ ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ବିଲକୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପାସ ପାଇଁ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ କରିବ ବୋଲି ବିଜେପି ଭାବୁଛି । ଏସବୁ ଦେଖି କଂଗ୍ରେସ ତ ଗୁଗୁଲି ଫିଙ୍ଗିବା ସ୍ବାଭାବିକ ।

   Related Posts