Monday, September 16, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ବର୍ଗଙ୍କୁ ରିଟର୍ନ ଗିଫ୍ଟ ଦେବେ ମୋଦି ! ଛାଡ ହେବ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୫ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୁଣିଥରେ ଶାସନକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ଏହି ନୂଆ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବଜେଟ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ବଜେଟରେ ମୋଦି ସରକାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଗ ପରିବାରଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି କିଛି ବଡ ବଡ ଉପହାର ଦେଇଇପାରନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଉପହାର ହେବ ଟ୍ୟାକ୍ସରୁ ମୁକ୍ତି ।

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୁର୍ବରୁ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍ ପେଶ କରିବାବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ବାର୍ଷିକ ୫ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅୟ କରୁଥିୁବା ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରୁଥିବା ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରୁଣା ଟ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ।

ଏବେ ମୋଦି ସରକାର ପୁଣି ଶାସନକୁ ଆସିବା ପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍ ପେଶବେଳେ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଥିଲା ଯେ, ସମ୍ପୂର୍ଣ ବଜେଟ ପେଶ କଲାବେଳେ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ବର୍ଗଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି ବଜେଟ ପେଶ କରାଯିବ । ସମ୍ପୂର୍ଣ ବଜେଟରେ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ । ଏହାଛଡା  ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିନିଯୋଗ ସୀମା ୧.୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ । ତା ଛଡା ଅନେକ ବର୍ଷରୁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ଆୟକର ନିୟମରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ । ଯଦି ଆୟକର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ତାହେଲେ ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଭ ହେବ ।

206 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର