Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||

ମଦ ପାଇଁ ଚାପରେ ମୋଦୀ ! ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରେ ମଦ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପୁନଃବିଚାର କରିବେ, ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଛି ଦାବି

28/04/2020 at 9:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୦୪: ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ମଦ କାରବାର ଠପ୍ ପଡିଛି। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ରାଜକୋଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଛି। ଦେଶରେ ଏମିତି ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ରାଜକୋଷ ସଂଗ୍ରହରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଫଳରେ ଏବେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି। ଚାପ ବଢିବା ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଦ ଉପରେ ଲଗାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉପରେ ପୁନଃବିଚାର କରି ପାରନ୍ତି।

ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ଏକ ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଭାବେ ଚିଠି ଲେଖି ମଦ ବିକିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ବାକି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ  ଯଥା କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ହରିୟାଣା, ରାଜସ୍ଥାନ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ଗୋଆ ଓ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ଥର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସଚିବଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକରେ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି।  

ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଭରସା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଦ ଉପରେ ଲଗାଇଥିବା ରୋକ୍ ଉପରେ ପୁନଃ ବିଚାର କରି ପାରନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ  ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ନାମ ଗୋପନୀୟ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିରବ ରହିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ  ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଯିଏ କୋଭିଡ-୧୯ ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଗଠିତ ଟାକ୍ସ ଫୋର୍ସର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି, ସେ କହିଛନ୍ତି ମଦ ବିକ୍ରି ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉପରେ ଏ ଯାଏ କୌଣସି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ସଚିବଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମଦ ବିକ୍ରି ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲାଗିଥିବା କାରଣରୁ ପଞ୍ଜାବ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରି ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ରାଜକୋଷ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିବା

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ରୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଆସାମ ଓ ମେଘାଳୟ ରାଜ୍ୟରେ ମଦ  ବିକ୍ରିକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଦ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବିକ୍ରି ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟକୁ ନିଜର ଅନୁମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ସେହି ପରି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଏସ ୟେଦୁରପ୍ପା ନିକଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟ ରାଜକୋଷ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଵ ହରାଇବାକୁ ପଡିଛି। ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts