Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ଲକଡାଉନରେ ନିଅନ୍ତୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ୩ ସ୍କିମ, ଜୀବନ ସାରା ରହିବ ନାହିଁ ଚିନ୍ତା

9/04/2020 at 10:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୦୯।୦୪: ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ସ୍ଵାଭାବିଜ ଜୀବନଯାତ୍ରା ଠପ୍ ହୋଇ ପଡିଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ଘରେ ରହି ସୁରକ୍ଷିତ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୩ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆପଣ ନିବେଶ କରି ଆଜୀବନ ଚିନ୍ତା ମୁକ୍ତ ହୋଇ ପାରିବେ।

ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା

ସୁରକ୍ଷିତ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଆପଣ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନାର ଅଂଶ ହୋଇ ପାରିବେ। ଏହି ସ୍କିମରେ ଏବେଠୁ ଅଳ୍ପ ନିବେଶ କରି ଆପଣ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସମୟରେ ଏକ ସୁନିଶ୍ଚିତ ପେନସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ପାରିବେ। ନିବେଶ ପାଇଁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିବେଶ କରିବାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍କିମ ହେଉଛି ୪୨ ଟଙ୍କା। ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଏହା ଯେ ୬୦ ବର୍ଷ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ରାଶି ପେନସନ ଭାବେ ମିଳିବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସହଯୋଗୀକୁ ଆଜୀବନ ପେନସନ ମିଳିବ।

ସହଯୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜମା ରାଶି ଆପଣଙ୍କ ନୋମିନୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବ। ସରଳ ଭାଷାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଆପଣଙ୍କ ନିବେଶର ପଇସା ବୁଡିବ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ପରେ ପେନସନ ରାଶି ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ।

ଅଟଳ ପେନସନ ସ୍କିମ ଆଧାରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସିକ ପେନସନ ମିଳିବ।  ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଓ୍ଵେବସାଇଟ୍ ଭିଜିଟ୍ କରନ୍ତୁ।

ଜୀବନ ଜ୍ୟୋତି ବୀମା ଯୋଜନା

୨୦୧୫ ମେରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜୀବନ ଜ୍ୟୋତି ବୀମା ଯୋଜନା ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଟର୍ମ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପ୍ଲାନ। ଏହି ଯୋଜନାର ଅର୍ଥ ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସର ଅର୍ଥ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଯଦି ପଲିସିଧାରୀ  ଜୀବନ ଜ୍ୟୋତି ବୀମା ଯୋଜନାର ସମୟ ପୂରା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଠାକ୍ ଥାନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଏହି ଯୋଜନା ୧୮ ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସର କୌଣସି ବି ନାଗରିକ ନେଇ ପାରିବେ। ଏହି ପଲିସିର ମେଚ୍ୟୁରିଟିର ବୟସ ୫୫ ବର୍ଷ। ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷରେ ରିନ୍ୟୁ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ।

ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନା

ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନାରେ ବାର୍ଷିକ ୧୨ ଟଙ୍କା କଟିଥାଏ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ଯୋଜନାର ଲାଭ ତାଙ୍କୁ ହିଁ ମିଳିବ ଯାହାଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ରୁ ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବ। ବୀମା କରିଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ କିମ୍ବା ବିକଳାଙ୍ଗ ହେବା ସ୍ଥିତିରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସେମାନଙ୍କର ପରିଜନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ।

   Related Posts