Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲା RBI: ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଭାରତ ନଦୀର ମୁନ୍ଦାଏ ପାଣି ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ, ମୋଦି ସରକାର ଦେଇଥିବା କଥା ପାଳନ କଲେ..

15/03/2020 at 4:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୫/୩: ଭାରତରେ ପ୍ରଭାହିତ ହେଉଥିବା ନଦୀ ପାଣି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯିବ ହେବ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ମୋଦି ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଥିଲେ। ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ରାବି ନଦୀର ଶାଖା ଉଜହ ନଦୀର ପାଣି କିପରି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯିବ ନାହିଁ। ସେନେଇ ମୋଦି ସରକାର ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଜଳ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାଶ୍ମୀର କାଠୁଆ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସେହି ଅନୁସାରେ ୭୮୧ ଏସ୍‌ସିଏମ୍‌ ପାଣିର ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଭାହିତ ହେଉଥିବା ପାଣି କୃଷି ଭିତ୍ତିକା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିବ।

ନିକଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଜଳଶକ୍ତି ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରତନ ଲାଲ କଟାରିୟାଙ୍କ ସମେତ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ୨୦୧୭ ମସିହା ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବୈଷୟିକ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆହୁରି ତୀବ୍ର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

୫,୮୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଶାଖା ନଦୀ ଉଜହ ନଦୀ ପାଇଁ ୭୮୧ ଏମସିଏମ୍‌ ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଜଳସେଚନ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପାଣିକୁ ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ। ସେହିପରି ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର କାଠୁଆ, ହିରାନଗର ଓ ସାମ୍ବା ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୧,୩୮୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିବ। ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୪୮୯୨.୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦେବେ ବୋଲି ମୋଦି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts