Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଗୁରୁତର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରିବ ମଡେର୍ଣ୍ଣା ଭ୍ୟାକସିନ୍, ଆମେରିକା ଓ ୟୁରୋପରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ ଆବେଦନ

1/12/2020 at 4:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୧୨ : ଆମେରିକାର ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ମଡେର୍ଣ୍ଣା ଆଇଏନସି କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବାହାର କରିଥିବା ନେଇ ଦୃଢକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ​‌ତେବେ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆବେଦନ କରାଯିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ଏବଂ ୟରୋପର ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥାକୁ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନକୁ ଗୁରୁତର ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯିବ । ପରୀକ୍ଷଣ ବେଳେ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥିବା କମ୍ପାନୀ କହିଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ତେବେ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ସାମାନ୍ୟ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୯୪.୧ ପ୍ରତିଶତ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ଗୁରୁତର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ମଡେର୍ଣ୍ଣା କହିବା ମୁତାବକ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଅସ୍ଥାୟୀ ରୋଗୀ, ଫ୍ଲୁ ପରି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି । ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଫୁଡ ଆଣ୍ଡ୍ ଡ୍ରଗ ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଡିସେମ୍ବରରେ ଆମେରିକାରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଅଛି । ଯେଉଁଥିରେ କି ମଡେର୍ଣ୍ଣା, ଫାଇଜର ଏବଂ ଏହାର ଜର୍ମାନ ସହଯୋଗୀ ବାୟୋଟେକ୍ ପଛରେ ଅଛି । ଆଟଲାଣ୍ଟିକରେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ନିୟାମକମାନେ ମଧ୍ୟ ଫାଇଜର ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକାକୁ ଭ୍ୟାକସିନ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ୍ ସହିତ ମଡେର୍ଣ୍ଣା ଏହାର ଡୋଜ୍ ତିଆରି କରିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଏଥି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଫଳାଫଳ ପାଇଛି ଯାହାକି ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ୯୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

   Related Posts