Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ମହାନଦୀରେ ଖସିପଡିଲା ବସ: ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ କେମିତି କରିବ ଉଦ୍ଧାର, ଆଜି ହେଲା ମକଡ୍ରିଲ

3/02/2019 at 6:01 PM

କଟକ ୩|୨: ଦୁର୍ଘଟଣା ବେଳେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ କିଭଳି ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିହେବ ତାର ମକ୍ ଡ୍ରିଲ କରିଛି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ । ମହାନଦୀ ବ୍ରିଜରେ ହୋଇଥିଲା ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ । ଏହି ଡେମୋରେ ୫ ୟୁନିଟରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଜଣ ଆଗ୍ନିକ ନିଜର ରଣକୌଶଳ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ ଦ୍ବାରା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଅଧିକ ବଳଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଚିଫ୍ ଫାୟାର ଅଫିସର । …

ସମୟ ପାଖାପାଖି ଦିନ ୧୨ଟା । ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରେ ଚାଲୁଥିଲା ଗାଡି ମୋଟର । ହଠାତ୍ ଗୋଟିଏ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ମହାନଦୀ ପୋଲରୁ ତଳକୁ ଖସି ପଡିଲା । ଖବର ପାଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ, ପୋଲିସ ଓ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ । କିଏ ଅଣ୍ଟାରେ ଦଉଡି ବାନ୍ଧି  ତଳକୁ ଖସୁଥିଲା ତ ଆଉ କିଏ ମହାନଦୀରେ ବୋଟ୍ ଯୋଗେ ଦୁର୍ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଧାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ।

ତୁରନ୍ତ ଆହତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ମେଡାକାଲ ପଠାଇଥିଲେ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ । … ତେବେ ଏହା କୌଣସି ସତ ଦୁର୍ଘଟଣା ନଥିଲା । ଗତ ନଭେମ୍ବର ୨୦ରେ ମହାନଦୀ ବ୍ରିଜରେ ଘଟିଥିବା ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ମନେ ପକାଇ ହୋଇଥିଲା ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଓଡିଶା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଅଧିକ ବଳଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଚିଫ୍ ଫାୟାର ଅଫିସର କହିଛନ୍ତି ।

ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ ବେଳେ ଆଗ୍ନିକମାନଙ୍କୁ କିଛି କାମଚଳା ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ରେସକ୍ୟୁ ବେଳେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତିକୁ ଆଗ୍ନିକମାନେ କିଭଳି ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁଛନ୍ତି, ତାର ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ । ମକ୍ ଜ୍ରିଲରେ ୫ଟି ଅଗ୍ନିଶମ ଗାଡି, ୨ଟି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଓ ଗୋଟିଏ କ୍ରେନ୍ ସହ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଜଣ ଆଗ୍ନିକ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଘଟୁଥିବା ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣାର କିଭଳି ସଫଳ ମୁକାବିଲା କରିହେବ ସେନେଇ ଏଭଳି ମକଡ୍ରିଲ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts