Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଗୁଳିବିନିମୟ ; ମୋବାଇଲ୍‌, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସେବା ବନ୍ଦ

19/05/2020 at 9:55 AM

ଶ୍ରୀନଗର ୧୯।୦୫: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଶ୍ରୀନଗରରେ ସୋମବାର ଦିନ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳିବିନିମୟ ଜାରି ରହିଛି । ସୁରକ୍ଷାଦୃଷ୍ଟିରୁ ପୁରା ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋବାଇଲରୁ କଲ୍‌ ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌  ସେବା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ସେବା ଚାଲୁ ରହିଛି । ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଯାହାକି ଶ୍ରୀନଗରରେ ଏପରି ଏନକାଉଣ୍ଟର ହେଉଛି । ତେବେ କାଶ୍ମୀର ଜୋନ୍‌ ପୋଲିସ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଖବର ସେନାବାହିନୀକୁ ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଥିବାର ଖବର ମିଳିବା ମାତ୍ରେ ପୋଲିସ-ସେନା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଘେରିଯାଇଥିଲେ , ଏବଂ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେନସନ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ଚାରିପଟୁ ପୋଲିସ ଘେରିବା ଦେଖି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଗୁଳିମାଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଦୃଢ ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହି ରହି ଗୁଳିବିନିମୟ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଏହାପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ହିଜ୍‌ବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଜଣେ   ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ୧୧ଦିନ ତଳେ ମଧ୍ୟ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନର କମାଣ୍ଡର ରିଆଜ ନାଇଜୁ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଥିଲା ।    

୧୬ ମେ ରାତିରେ ଦୋଦାର ଖୋତ୍ରା ଗ୍ରାମରେ ତାହିରଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ରେ ହିଜବୁଲ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହାରୁନଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରଠାରୁ ତାହିର ଏଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିଆସୁଥିଲେ। ଏକ ଘର ଭିତରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ 7 ଟା ସମୟରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାହିରଙ୍କୁ 5 ଘଣ୍ଟିଆ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା।

ମେ ୬ରେ କାଶ୍ମୀରର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନର କମାଣ୍ଡର ରିୟାଜ ନାଇକୋଙ୍କୁ ନିହତ କରିଥିଲା। ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍ ତାଲିକାରେ ରହିଥିଲା ରିଆଜ| ସେ ପୁଲୱାମାର ବେଗପୋରା ଗ୍ରାମକୁ ଆସି ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥ ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏହି ଗାଁରେ ନାଇକୁ ଏବଂ ତାଙ୍କର କିଛି ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରୁ ପୋଲିସ ସୂଚନା ପାଇଁ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲା।

ଚଳିତ ବର୍ଷ କାଶ୍ମୀରରେ ଘଟିଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟର

ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୨: ଶୋପିଆନ୍ ରେ ଚାରିଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ |

ଏପ୍ରିଲ୍୧୭: ରାଜ୍ୟର ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଚାରି ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ।

ଏପ୍ରିଲ ୧୧: କୁଲଗାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗୁଳିବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଧରି ଖସି ପଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ।

ଏପ୍ରିଲ୍ ୭: ସେନା ୫ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିହତ କରିଥିଲା ​​| କାଶ୍ମୀରରେ ଏହା ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ଅପରେସନ୍ ଥିଲା । ଏହି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିବା ପାରା ୟୁନିଟ୍ ର ପାଞ୍ଚଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ।

ଏପ୍ରିଲ୍ ୪: କୁଲଗାମରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ୪ ହିଜବୁଲ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିହତ କରିଥିଲେ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫: ଅବନ୍ତୀପୋରା ଜିଲ୍ଲାର ଭାଟ୍ରିଗ୍ରାମରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଚାରିଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ।

ଫେବୃଆରୀ ୨୨: ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର ସଙ୍ଗମ ବିଜବେହରା ଠାରେ ଯବାନ ଏବଂ ଲଶ୍କର-ଏ-ତାଇବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ।

ଫେବୃଆରୀ ୧୯: ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀଙ୍କ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଫେବୃଆରୀ ୨ :: ଶ୍ରୀନଗର ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ, ଏବଂ ଜଣେ CRPF ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲା ।

ଜାନୁଆରୀ ୩୧: ଜାମ୍ମୁ-ଶ୍ରୀନଗର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ଟ୍ରକରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ୪-୫ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ନାଗ୍ରୋଟା ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାରେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଟ୍ରକକୁ ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଅବରୋଧ କରି ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ତିନି ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଟ୍ରକର ଡ୍ରାଇଭର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଦାରଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଯିଏ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଥିଲେ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୫: ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାର ଅବନ୍ତୀପୋରା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଦୁଇ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାରୀ ୟାସିର ଏବଂ ବୁରହାନ ଶେଖ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ୟାସିର ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦଙ୍କ କାଶ୍ମୀର କ୍ଷେତ୍ର କମାଣ୍ଡର ଥିଲେ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୧: ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାର ଅବନ୍ତୀପୋରା ଠାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସର ଜଣେ ସେନା ସୈନିତ ତଥା ଏସପିଓ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୦: ଶୋପିଆନ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ସମୟରେ ତିନିଜଣ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ।

   Related Posts